قاتلان محمدرضا کلاهی به 45 حبس محکوم شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دادگاهی در هلند، قاتلان محمدرضا کلاهی که ایران او را عامل بمب‌گذاری در حزب جمهوری اسلامی می‌داند، جمعا به 45 سال زندان محکوم کرد.

سایت جماران، جمعه 23 فروردین 1398 گزارش داد که «دو متهم به قتل عامل بمب‌گذاری در حزب جمهوری اسلامی به نام‌های «انور.ب» 29 ساله و «مورئو.ام» 36 ساله، جمعا به 45 سال زندان محکوم شدند.»

این دو شخص، متهم به اجرای قتل محمدرضا کلاهی (علی معتمد) در هلند هستند که به 20 و 25‌ سال زندان محکوم شدند.

ایران مدعی است که «محمدرضا کلاهی صمدی(محمدرضا کلاهی) عامل بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی، در سال 1360 است.»

او اوایل دهه 90 میلادی در هلند، با نام علی معتمد، تقاضای پناهندگی کرد. او به عنوان تکنیسین برق کار می‌کرد و در آلمیره، شهری در نزدیکی آمستردام ساکن بود.

مدارک دادگاه نشان می‌دهد؛ دو متهم 15 دسامبر 2015 هنگامی که کلاهی 56 ساله برای رفتن به سر کار از خانه خارج شده بود، وی را با شلیک گلوله به قتل رساندند. آن‌ها اندکی بعد خودرویی را که از آن استفاده کرده بودند به آتش کشیدند.

دادستانی با اتکا به مکالمات تلفنی کدگذاری ‌شده میان متهمان نتیجه گرفته است انگیزه متهمان به قتل پول بوده و آن‌ها از هویت واقعی و سابقه محمدرضا کلاهی اطلاعی در دست نداشته‌اند.

آن‌ها با تمسخر از علی معتمد به عنوان «یک مرد ساده و عادی صاحب خانواده» حرف می‌زدند که در اداره برق کار می‌کند. دادگاه متهمان را بابت «قتل در کمال خونسردی» مجرم شناخت.

به گفته دادستانی هلند، دو متهم 130 هزار یورو بابت این قتل پول گرفته‌اند. هنوز مشخص نیست چه کسی این پول را به آنها پرداخت کرده است.

پیش از این، «آ.ای.و.د» سازمان اطلاعات و امنیت هلند، از مدارکی در باره افرادی که در ترور «احمد نیسی» معروف به «احمد مولا ابوناهض» دست داشتند خبر داده بود.

احمد النیسی، یکى از رهبران و بنیانگذاران «جنبش آزادى‌بخش الأحواز» بود و هشتم نوامبر 2017 مقابل منزلش در کوچه «یان فان ری بیک استرات» در شهر لاهه بر اثر اصابت سه گلوله به سرش به ترور شد.

رابطه دو مجری قتل با هماهنگ‌کننده آن، یعنی متهم دیگر پرونده «نااوفال اِف» با نام مستعار «نوفل» نیز مشخص نشده است. نوفل نقش هماهنگ‌کننده قبلی را بر عهده داشته و دادگاه او از ماه آینده آغاز می‌شود.

گفتنی است، در شامگاه 7 تیر 1360 (28 ژوئن 1981)، بمب قدرتمندی مقر حزب جمهوری اسلامی را در تهران ویران کرد که در اثر آن محمد بهشتی و 72 مقامات برجسته دولتی ایرانی کشته شدند.

جمهوری اسلامی ایران محمدرضا کلاهی صمدی را متهم و او را یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق قلمداد کرد که به عنوان کاردان فنی تجربی تجهیزات صوتی در حزب جمهوری اسلامی کار می‌کرد.

ایران او را متهم کرد که بمب را همراه خود به مقر حزب برد، به همین دلیل، عامل انفجار شناخته شد و می‌گوید که سرانجام بدون اینکه در دادگاهی در ایران محاکمه شود، توانست از مرز خارج شود و به فرانسه بگریزد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size