امام جمعه تهران یونیفرم سپاه را پوشید و از با خاک یکسان کردن تل‌آویو گفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در واکنش به قرارگیری سپاه در لیست تروریستی آمریکا، همه مردم ایران را سپاهی دانست. او اعلام کرد که اگر رهبر ایران اجازه دهد، قدرت موشکی سپاه می‌تواند تل‌آویو را با خاک یکسان کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز 9 نوامبر اعلام کرد که واشنگتن، «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را یک سازمان تروریستی خارجی می‌داند. این اقدام آمریکا واکنش‌هایی از سوی مقامات ایران داشت. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدعلی موحدی کرمانی که با لباس سپاه پشت تریبون نماز جمعه قرار گرفته بود، 23 فروردین 1398، گفت: «ترامپ در اقدامی خصمانه و احمقانه با امضای بیانیه‌ای سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد.»

او این اقدام را مغایر اصول، قواعد و قوانین بین‌المللی توصیف کرد و افزود: «من نمی‌دانم این ترامپ ... اصلا چه فکری می‌کند؟ چه بلد است، اصلا چه می‌فهمد که چه می‌کند؟ مگر می‌شود.»

موحدی کرمانی این اقدام را باعث پیچیده‌تر شدن اوضاع خاورمیانه عنوان کرد و آن را برای جان سربازان آمریکایی هم خطرناک دانست.

خطیب نماز جمعه تهران، آمریکا را «مادر تروریست» توصیف کرد که به گفته او «طالبان را به وجود آورد و از داعش، النصره و احرار الشام» حمایت می‌کند.

این درحالی که ایران بارها با هیئت‌هایی از طالبان در تهران ملاقات کرده و برخی مقامات افغانستان، تهران را متهم به حمایت از طالبان می‌کنند.

او «تروریست خواندن سپاه و مخالف بودن آمریکا با تروریست را مضحک» دانست و تهدید و تخریب ارکان نظام اسلامی را هدف آمریکا معرفی کرد.

موحدی کرمانی با اشاره به اقدام روسای سه قوه و نمایندگان مجلس ایران که یونیفرم پاسداران را برای حمایت از سپاه به تن کردند، آحاد مردم و تشکل‌ها و احزاب سیاسی را حامی سپاه قلمداد کرد.

گفتنی است، ترامپ در بیانیه‌ای که از سوی کاخ سفید منتشر شد نوشت: «من امروز به‌ طور رسمی اعلام می‌کنم که دولت من قصد دارد بر اساس بند شماره 219 از قانون مهاجرت و ملیت، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از جمله سپاه قدس را به‌ عنوان یک سازمان تروریستی خارجی اعلام کند.»

حشمت الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز در واکنشی به این اقدام آمریکا، در توئیتی نوشت: «در صورت قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، نظامیان این کشور را در کنار داعش در فهرست سیاه تروریست‌ها قرار می‌دهیم».

برخی، مهم‌ترین هدف آمریکا از این اقدام را اقتصادی دانسته‌اند. با توجه به نقش ویژه سپاه در اقتصاد ایران، محدودسازی هر چه بیشتر این نهاد می‌تواند شرایط اقتصادی در ایران را دشوارتر کند.

هدف دیگر می‌تواند محدودسازی فعالیت‌های نظامی سپاه پاسداران در خارج از مرزهای ایران به ویژه در زمینه حمایت مالی، آموزشی و تسلیحاتی از شبه‌نظامیان فرقه‌ای باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید