مقایسه سیل‌زدگان ایران و آمریکا توسط روحانی: آنها به مشکلات مردم توجه نمی‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی، آمریکا را کشوری دانست که هنگام وقوع حادثه‌ای مانند سیل، به مردم خود توجه نمی‌کند و شهروندان تا پنج سال، با مشکلات ناشی از این پدیده درگیر می‌مانند. رئیس‌جمهوری ایران این سخنان را یک روز پس از اعلام سپاه پاسداران ایران به عنوان سازمانی تروریستی ایراد می‌کند.

در حالی که بحران سیل این روزها در ایران روز به روز شدیدتر می شود و ویدیوها در فضای مجازی ایران، نشان می‌دهد که مردم از کمبود شدید امکانات و عدم رسیدگی مسئولان گلایه دارند. رئیس‌جمهوری ایران، کشور آمریکا را در «عدم رسیدگی به مردم خود»، هنگام وقوع اینگونه حوادث، مورد سرزنش قرار داد.

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه 21 فروردین 1398، در جلسه هیئت دولت، گفت: «در برخی کشورها مانند آمریکا، هنگامی که مردم با سیل مواجه می‌شوند تا پنج سال پس از آن با مشکلات ناشی از آن روبرو هستند. دولت این کشور مشکلات مردم را در اینگونه حوادث درک نکرده و به خواسته‌ها و مشکلات مردم هیچ توجهی ندارد.»

وی افزود: «در حادثه زلزله کرمانشاه، همه نهادها و نیروهای کشور، به خوبی به صحنه آمده و تلاش کردند و امروز هم همه باید تلاش کنیم تا مشکلات با سرعت بیشتری برطرف شوند.»

رئیس جمهوری ایران، در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه همچنان برخی از شهرها و استان‌های ایران با مشکلات ناشی از سیل و سیلاب مواجه هستند و ممکن است در روزهای آینده نیز به واسطه بارش‌ها این مشکلات ادامه داشته باشد، بیان کرد: «دولت، مردم و سایر دستگاه‌هایی که باید حمایت داشته باشند، وظایف و مسئولیت‌هایی دارند که باید به آن عمل کنند.»

روحانی، از بین رفتن و آسیب دیدن راه‌های مواصلاتی در ایران بر اثر سیل و رانش زمین را تایید کرد و خواستار بازسازی آنها شد.

رئیس جمهور ایران، برخی از مسیرهای ریلی، جاده‌ای و فرودگاه‌ها را دارای مشکل دانست که باید برطرف شوند.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو، برای تأمین آب شرب و برق در روستاها و شهرهایی که با سیل مواجه بودند، با مشکلات بزرگی روبرو بود، اعلام کرد که این وزارت تلاش کرده تا در کوتاه‌ترین زمان، مشکلات مردم در این بخش حل و فصل شود.

روحانی با بیان اینکه وحدت و انسجام بسیار خوبی میان همه نیروها اعم از دولت، ارتش، سپاه و نهادهای عمومی غیردولتی در کمک‌رسانی به مردم به نمایش گذاشته شد و همه به صحنه آمدند، اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانیم مشکلات مردم را در مناطق سیل زده حل و فصل کنیم.

وی، اعلام کرد که با توجه به تداوم بارش‌ها در روزهای آینده در برخی استان‌ها، ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید، اما مرجع اخبار برای مردم باید صداوسیما باشد و به شایعات بی‌اساس توجه نکنند.

روحانی، پایداری سدهای ایران را مورد اعتماد دانست که به طور ساعتی و روزانه کنترل می‌شوند.

رئیس جمهور ایران، به مردم اطمینان داد که اگر کسی در این حوادث خسارت دیده باشد، بی‌پناه نمی ماند و در این راستا دولت و نیروهای مسلح با همه توان در کنار مردم هستند و رهبر ایران نیز نیز در این زمینه بسیار حساس و پیگیر است تا دولت در رفع این مشکل نیز از مردم نمره قبولی بگیرد.

گفتنی است، برخی از مسئولان در ایران، پیش از وقوع سیل، اعلام کرده بودند که وقوع آن را پیش‌بینی کرده‌اند، با این حال، سیل اخیر، خسارات سنگینی به بار آورد. از جمله اینکه 77 نفر کشته شدند. 150 خودرو در سیل شیراز از بین رفت. 10 تا 15 منطقه در مازندران با رانش زمین مواجه شدند. برق 600 روستا در این استان قطع شد. شش پل اصلی و 60 پل فرعی و 6000 واحد مسکونی نیز در استان مازندران خسارت دیدند. همچنین، این سیل 98 میلیارد ریال به طرح‌های هادی سمنان آسیب وارد کرد. در شهرها و روستاهای نزدیک به اهواز نیز، دستور تخلیه بیش از 100 روستا و تعدادی از شهرها صادر شد. روز گذشته، با ادامه رهاسازی آب از پشت سدها به ویژه کرخه، برخی از مناطق اهواز غرق شدند و دستور تخلیه چهار منطقه از این شهر صادر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید