وزیر راه و شهرسازی ایران: زیرساخت‌ها 30هزار میلیارد ریال از سیل خسارت دید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ایران، خسارت سیلاب اخیر به زیر ساخت‌های این کشور را حدود 30 هزار میلیارد ریال اعلام کرد.

در حالی که بحران سیل در جنوب غرب ایران و خسارت‌های حاصل از آن، همچنان ادامه دارد وزیر راه و شهرسازی این کشور، از میزان خسارت سیل به زیرساخت‌ها، آمار داد. محمد اسلامی، با حضور در استان چهارمحال و بختیاری به منظور بررسی آسیب‌های سیل، سه‌شنبه 20 فروردین 1398، به خبرگزاری ایرنا گفت: «این خسارت‌ها مربوط به تخریب کامل جاده‌ها، از بین رفتن پل‌ها، رانش سطح راه‌ها و بخش‌های مختلف زیرساختی است.»

وی درباره فرآیند تعمیر، بازسازی و بهسازی زیرساخت‌های آسیب‌دیده از سیلاب توضیح داد: «برخی از این آسیب‌ها به فوریت برطرف می‌شود و برخی از طرح‌ها نیز تا یک سال زمان می‌برد.»

اسلامی، اعلام کرد که در سیلاب اخیر؛ 24 استان، 231 شهرستان، 269 شهر و 5 هزار روستا درگیر حادثه بودند و تاکنون، ایران با این شدت و گستردگی درگیر حوادث سیلابی نبوده است.

وزیر راه و شهرسازی ایران گفت: «سیل به بیش از 12 هزار کیلومتر از راه‌های کشور خسارت زده که این میزان راه‌های خسارت دیده حدود شش هزار و 800 نقطه از کشور، به ویژه شهرهای سیل زده را شامل می‌شود.»

گفتنی است، سیلاب‌های اخیر، بخش‌های زیربنایی از جمله تعدادی از پل‌ها و جاده‌های روستایی و شهری در چهارمحال و بختیاری ایران را تخریب کرد.

در سیلاب اخیر نزدیک به شش هزار میلیارد ریال به تاسیسات زیربنایی، اراضی کشاورزی و مسکن روستایی و شهری این استان خسارت وارد شد.

سیل اخیر در ایران، علاوه بر خسارات جبران‌ناپذیر جانی، باعث بروز خسارات سهمگینی بر اقتصاد این کشور شده است. آسیب دیدن زیرساخت‌های ارتباطاتی، ریلی، جاده‌ای و مسکونی تنها بخشی از خسارات سیل در آغاز سال 1398 است.

شهرهای آق‌قلا و گمیشان در استان گلستان، اولین مناطقی بودند که به زیر آب رفتند تا ایران با چهره‌ای سیلابی به استقبال سال جدید برود. این قضیه سرآغاز ایجاد خساراتی جانی و مالی برای ایرانیان، در برخی نقاط مختلف این کشور شد.

سیل در روزهای بعد، مناطق بیشتری را به خود درگیر کرد. شهرهای پلدختر، معمولان، کوهدشت، نورآباد، دورود، الیگودرز و خرم‌آباد از جمله شهرهایی بودند که در استان لرستان دچار آسیب‌هایی جدی از این سیلاب شدند.

علاوه بر استان‌های لرستان، گلستان، شیراز و شرق استان مازندران، این سیل، باعث تخریب منازل بسیاری در استان‌های سمنان و خراسان شمالی شد که در این باره، مجید جودی، مدیر کل بازسازی بنیاد مسکن ایران به خبرگزاری ایسنا گفت: «بر اساس برآوردهای اولیه، سیل، تاکنون به 50 هزار خانه خسارت وارد کرده که حدود 35 هزار واحد دچار خسارت و 15 هزار واحد تخریب شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size