با غرقاب شدن اطراف اهواز آیا سیلاب این شهر را خواهد بلعید؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

با ادامه روند بالا آمدن آب و سیلاب، شهرها و روستاهای اطراف شهر اهواز یکی پس از دیگری به دام سیل افتادند و اینک آب از دروازه غربی وارد اهواز شده و منازل شهروندان در منطقه عین‎‌2 را غرق کرده است. همزمان فعالان اهوازی از آنچه «بی‌توجهی عمدی» خوانده‌اند، گلایه می‌کنند.

روند بالا آمدن مستمر آب و سیل در حومه شهر اهواز، سبب بلعیده و غرق شدن شهرها و روستاهای جدیدی در این منطقه شده است. ساکنان محلی نیز عدم رسیدگی مناسب نهادهای دولتی ذی‌ربط را «بی‌توجهی عمدی» توصیف می‌کنند. تا کنون براساس آمار رسمی بیش از 400 هزار نفر بر اثر سیل آواره شده‌اند.

تصویر هوایی از رودخانه کارون در شهر اهواز
تصویر هوایی از رودخانه کارون در شهر اهواز

براساس گزارش رسانه‌های محلی و فعالان شبکه‌های مجازی، سیلاب هر لحظه به اهواز نزدیک‌تر می‌شود و با بالاتر رفتن سطح رودخانه کارون، احتمال ورود آب به شهر بیش از گذشته می‌شود. فعالان اهوازی احتمال صدور دستور تخلیه شهر اهواز را دور از احتمال نمی‌دانند.

شامگاه گذشته آب وارد منطقه کیان‌شهر در غربی‌ترین بخش اهواز شد. مناطق عین 2، مندلی، گل‌شهر و چند منطقه دیگر در غرب اهواز نیز دچار سیل شده‌اند.

اوضاع در شهرها و بخش‌های حمیدیه، شوش، شعبیه، شوشتر، سوسنگرد، فتح‌المبین و گوریه به سرعت رو به بحرانی‌تر شدن است. ده‌ها روستا در پیرامون این شهرها نیز به زیر آب رفته‌اند.

با توجه به گذر رود کارون از میانه شهر اهواز، سیل به روستاها و مناطق جنوب این شهر نیز رسیده است. باغات و مزارع روستاهای شهرستان کارون مانند بُهُر، غزاویه، موران، مظفریه غیره نیز غرق شده و مردم با ساخت سیل‌بند تلاش می‌کنند مانع ورود آب به این روستاها شوند.

حومه اهواز
حومه اهواز

خبرگزاری دولتی ایران به نقل از مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اعلام کرد بیمارستان این دانشگاه به دلیل خطر سیلاب تخلیه شده است، موضوعی که می‌تواند به اوضاع ناگوار سلامتی سیل‌زدگان آواره دامن بزند.

موضوع سیلاب‌ها در منطقه اهواز پس از آن به یک بحران جدی تبدیل شد که دریچه‌های سد کرخه، به دلیل آب‌آورد بیش از اندازه باز شدند و این موضوع سبب شد سیل به دروازه‌های شمالی اهواز رسیده و شهرهای شیبان، ویس و روستاهای پیرامون را غرق کند.

صبح روز دوشنبه 8 آوریل 2010 فرید سجیرات، شهردار شهر شیبان در شمال اهواز با انتشار پیام ویدئویی از شکسته شدن سیل‌بندهای این شهر خبر داده و با تاکید بر «بحرانی بودن شرایط شهر شیبان» از مردم خواست شهر را تخلیه کنند.

شیبان هشتمین شهر پیرامون اهواز است که به دلیل سیل تخلیه می‌شود. پیش از آن شهرهای سوسنگرد (خفاجیه)، بستان و حمیدیه، شعیبیه، رفیع، گوریه و فتح‌المبین نیز تخلیه شده بودند.

حسن مرمضی، رئیس اداره جهاد کشاورزی و منابع طبیعی خفاجیه روز یکشنبه اعلام کرده بود که اوضاع روستاییان و کشاورزان در شهرهای رفیع، حمیدیه، بستان، ابوحمیظه، کوت سیدنعیم «فاجعه‌بار» است و : «سیل هزارات هکتار از زمین‌های زراعی را غرق و نابود کرد.»

روستاهای اطراف اهواز
روستاهای اطراف اهواز

مرمضی همچنین افزود که سیل موجب مرگ دام‌های این مناطق شده و چیزی از زمین‌های زراعی باقی نمانده است.

همزمان اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز سپاه پاسداران را به سوء استفاده از بحران سیل برای پیشبرد برنامه‌هایش برای تغییر ساختار دموگرافیک منطقه و مهاجرت دادن عرب از اهواز متهم کرد. در این بیانیه آمده «#سپاه_تروریست و حکومت مرکزی در ادامه تغییر سیستماتیک دمگرافیک علیه عرب‌های منطقه #سدها را باز كرده و از هدايت سيلاب‌ها به تالاب‌ها جلوگیری میكند تا تاسيسات #نفت و #نيشكر و سایت‌های نظامی حساس وابسته به سپاه آسيب نبينند.»

ایرانی در حالی است که دستگاه‌های دولتی می‌گویند تمامی امکانات و نیروهای خود را برای امدادرسانی و حمایت از سیل‌زدگان به‌کار می‌گیرند.

از سوی دیگر تعدادی قابل توجهی از کشورها نیز برای ارسال کمک‌های انساندوستانه برای سیل‌زدگان اعلام آمادگی کردند. کشورهای آلمان، فرانسه، کویت، ترکیه، ارمنستان نیز کمک‌های خود را روانه ایران کردند.

میشل کلور بریشتولد، سفیر آلمان در تهران گفت که کشورش کمک‌های انسانی به قیمت 300 هزار یورو از طریق صلیب سرخ آلمان به ایران ارسال کرد. ایران می‌کوشد این کمک‌ها و همچنین کمک‌های مردمی دیگر را در اختیار خود داشته باشد. دو تن از فعالان اجتماعی که برای کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کرده و به سیل‌زدگان می‌رساندند توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

در ویدئویی نیز که در روزهای گذشته منتشر شد، «غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان» هنگام بازدید از یکی از مناطق سیل‌زده، در پاسخ به شهروندی که به او گفت شما کمک‌ها را به سوریه ارسال کرده و اهوازی‌ها را از آنها محروم می‌کنید، به تندی واکنش نشان داد و او را «مخالف نظام» خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید