افزایش نرخ دلار در ایران پس از قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک روز پس از آن‌که ایالات متحده آمریکا سپاه پاسداران ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد، ارزش واحد پول ملی ایران بار دیگر روند شدید کاهش به خود گرفت.

رسانه‌های ایران و کانال‌های اعلام قیمت ارز و طلا، قیمت هر دلار را در روز سه‌شنبه 9 آوریل تا بیش از 14 هزار و 600 تومان اعلام کردند. این در حالی است که شاهدان عینی می‌گویند با وجود اعلام این قیمت در سردر صرافی‌ها، اما عملا هر دلار بیش از15 هزار تومان فروخته می‌شود.

سال گذشته قیمت هر دلار به مرز 20 هزار تومان هم رسید اما سیاست‌های اعمال شده از سوی دولت باعث شد برای چند ماه قیمت دلار در ایران از 11 هزار و 500 تا حدود 12 هزار و 800 تومان باشد. افزایش جهشی قیمت دلار در ایران پس از آغاز اعمال تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران در ماه مه 2018 آغاز شد. آن هنگام قیمت هر دلار حدود 6 هزار تومان بود.

هم‌زمان قیمت طلا در ایران هم بالا رفت و بنا بر گزارش‌ها، قیمت هر سکه به حدود 5 میلیون و 160 هزار تومان رسید.

در همین حال گزارش می‌شود که حضور عوامل انتظامی در محدوده فردوسی و چهارراه استانبول که صرافی‌های زیادی در آن فعالند، بسیار چشمگیر است.بنا بر این گزارش‌ها ضابطان با لباس شخصی و در نقش دلال یا خریدار خانگی ظاهر می‌شوند و مطابق مقررات حتی 100 دلار اسکناس ارز می‌تواند به عنوان قاچاق ضبط شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» قرار داد.

سپاه پاسداران نخستین نیروی نظامی رسمی یک کشور است که در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرد. سپاه پاسداران علاوه بر فعالیت نظامی، فعالیت اقتصادی گسترده‌ای در ایران دارد.

در بیانیه‌ای که ترامپ در این باره منتشر کرد، آمده است: «امروز، من رسما برنامه دولتم برای معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله نیروی قدس را، ذیل بخش 219 قانون مهاجرت و امنیت، به عنوان سازمانی تروریستی اعلام می‌کنم».

پس از این اعلام ترامپ، مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا، ضمن هشدار به تمامی «شرکت‌ها و بانک‌های جهان» از آن‌ها خواست تا از هر گونه تعامل با سپاه پاسداران ایران، خودداری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید