730 اثر تاریخی در ایران 300 میلیارد تومان خسارت دیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معاون سازمان میراث فرهنگی ایران، میزان خسارت وارد شده به آثار تاریخی در این کشور را حدود 300 میلیارد تومان اعلام کرد. مطابق گفته وی، به 730 اثر تاریخی در ایران، بر اثر سیل اخیر، آسیب وارد شده است.

در حالی که سیل اخیر در مناطقی جاری شد که آثار تاریخی بسیاری دارند، این حادثه باعث آسیب رسیدن به تعداد قابل توجهی از آثار تاریخی شده است، محمدحسن طالبیان روز دوشنبه در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا، با اعلام این خبر گفت: «با وقوع سیلاب‌های جدید به ویژه در استان خوزستان، میزان خسارات ممکن است افزایش پیدا کند.»

وی افزود: «البته سیل فروردین ماه جاری، تنها به بناهای تاریخی آسیب نزده و زیرساخت‌های گردشگری استان‌های سیل زده نیز از تخریب در امان نبودند.»، طالبیان با اعلام این که به ترتیب بناهای تاریخی لرستان، گلستان و خوزستان بیشرین آسیب را دیدند، افزود: «البته این آمار ممکن است تغییر کند.»

معاون سازمان میراث فرهنگی ایران، باران‌های تند و سیل را از جمله مواردی دانست که باعث ایجاد خسارات در روزهای اخیر شدند.

وی اعلام کرد که برخی از آثار به دلیل باران تند و برخی از پل ها که در رودخانه بودند به دلیل سیل دچار تخریب شدند.

گفتنی است، بارش شدید باران که از 26 اسفندماه سال 1397 در مازندران شروع شد و تا دوم فروردین ماه امسال ادامه داشت، سبب طغیان رودخانه ها در مناطق مرکزی و شرقی استان شد و به 9 نقطه شهری و به بیش از 170 روستا در بخش های مختلف خسارت زد.

در روزهای آغازین سال 1398 هم، بارش بیش از 300 میلیمتر باران در 35 ساعت که با آب ناشی از برف ذوب شده قبلی توامان شد، باعث سرریز شدن سدهای گلستان و بوستان و طغیان رودخانه ها شد. طوری که ابتدا شهر گنبد را به زیر آب برد و سپس روانه شهرها و روستاهای شمالی و غربی استان شد.

پنجم فروردین 1398 نیز جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن شیراز و برخورد خودروها با یکدیگر در محور ورودی شمال این کلانشهر ده ها کشته و مصدوم بر جای گذاشت. از سوی دیگر، بارندگی های شدید در مناطق بالادست حوضه های کارون، دز و کرخه در دو هفته اخیر سبب آبگرفتگی روستاها و شهرهای حاشیه این رودخانه ها به ویژه شهرهای در شمال و غرب اهواز شده است.

همزمان با آغاز موج دوم بارش‌های فروردین 1398، بسیاری از شهرهای و روستاهای استان لرستان نیز درگیر سیلاب‌ شدند و شهرهایی مانند پلدختر،‌ دورود، خرم‌آباد،‌ الیگودرز و ... در محاصره سیل قرار گرفتند تا جایی که امکان امدادرسانی هوایی به شهر پلدختر و برخی از روستاها وجود نداشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید