سخنگوی وزارت خارجه ایران: آمریکا مسئول پیامدهای مخرب سیل ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت خارجه ایران، بدلیل بسته بودن حساب‌های بانکی هلال احمر در این کشور، آمریکا را مسئول پیامدهای مخرب سیل دانست.

یکی از موضوعاتی که طی سیل اخیر توسط مقامات ایران بر آن تاکید و از آن گلایه شده، بسته بودن حساب‌های هلال احمر ایران برای دریافت کمک‌های نقدی به سیل‌زدگان این کشور است. در همین رابطه، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ضمن تایید این موضوع، چنین اقدامی را در تضاد با معیارهای بین‌المللی اعلام کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، وی، با تشکر از کمک‌های بشردوستانه برخی کشورها به سیل‌زدگان ایران از جمله کویت، یکشنبه 18 فروردین 1398، در گفت‌وگو با پایگاه خبری العهد لبنان گفت: «دولت آمریکا مدعی است که به دنبال خدمت به ملت ایران و تحقق وضعیت بهتر برای آنان است اما حوادث اخیر نشان داد که این گفته‌ها تنها ادعاهایی مضحک و تلخ است.»

قاسمی، جان باختگان سیل اخیر در ایران را 70 نفر دانست و بیان کرد: «متأسفانه دولت آمریکا اقداماتی در تضاد با معیارهای بین المللی اتخاذ کرد و حساب‌های هلال احمر ایران را بست. همانطور که می‌دانید بستن حساب‌های هلال احمر امکان پذیر نیست زیرا یک مؤسسه بشردوستانه است اما در نهایت آمریکا از رسیدن کمک‌های خارجی به ایران چه از سوی هموطنان ایرانی خارج کشور و چه از سوی دیگر ملت‌ها ممانعت کرد.»

وی، دولت آمریکا را مسئول نتایج مخرب سیل‌های اخیر ایران عنوان کرد و خواستار آن شد که در مسائل انسانی و بشردوستانه، چنین اقداماتی انجام نشود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران، همچنین از کمک‌های بشردوستانه برخی کشورها به سیل‌زدگان از جمله کویت تشکر کرد و گفت: چنین اقداماتی نشان دهنده همبستگی اسلامی و انسانی است. برخی کشورهای اروپایی نیز اقدامات این چنینی اتخاذ کردند.

قاسمی، موضوع بررسی این اقدام آمریکا در دادگاه‌های بین المللی را در دست بررسی دانست.

گفتنی است، تاکنون کمک‌های بشردوستانه آلمان و ترکیه نیز وارد ایران شده است. همچنین بلافاصله پس از وقوع سیل در ایران، وزیر خارجه آمریکا در بیاینه‌ای به نمایندگی از مردم این کشور، با ابراز همدردی با سیل‌زدگان، آمادگی آمریکا را برای کمک‌رسانی و مشارکت با فدراسیون جهانی صلیب سرخ و جوامع هلال احمر که می‌توانند پول را از راه هلال احمر ایران برای امدادرسانی منتقل کنند، اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید