دستور تخلیه دو شهرستان 12 شهر و ده‌ها روستا در جنوب غرب ایران بر اثر سیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

دستور تخلیه فوری 2 شهرستان و 12 شهر و ده‌ها روستای پایین دست رودخانه‌های مناطق جنوب غرب ایران، به دلیل افزایش آب ورودی و خطر سیلاب، صادر شده است.

سیل اخیر در این مناطق، تاکنون به 20 شهرستان، خسارت وارد کرده و با پر شدن ظرفیت سد کرخه و دز نیز، روستاها و شهرهای اطراف این دو سد، مجبور به تخلیه شده‌اند.

با خطرناک شدن وضعیت رودخانه کرخه، دستور تخلیه فوری دو شهرستان حمیدیه و دشت آزادگان صادر شده است.

ستاد مدیریت بحران در این مناطق اعلام کرد که تاکنون شهرستان‌های حمیدیه و دشت آزادگان باید به‌ صورت کامل تخلیه شوند.

همچنین شهرهای حمیدیه، سوسنگرد، رفیع، ابوحمیظه و کوت سید نعیم باید به ‌صورت کامل تخلیه شوند.

در حویزه هم علاوه بر شهر رفیع به کلیه روستاهای بخش نیسان که شامل 17 روستای سمومیه، گریشیه، دغاغله، بیت کوار، حنظله، شموس، غمیجه، بنی نعامه شمالی و جنوبی، بوکرم الله، بیت آلوس، بگعان، مومنیه 1 و 2، نهیرات، سعدون 1 و2 و گبان است، اخطار برای تخلیه داده شد.

دستور تخلیه شهر گوریه در بخش شعیبیه شوشتر نیز از پنج شنبه شب، با ورود سیلاب رودخانه دز، صادر شد.

همچنین، شب گذشته اخطار تخلیه نیمه غربی شهر الهایی در بخش مرکزی اهواز و منازل ساحلی شهر الوان در بخش شاوور شهرستان شوش داده شد. فرماندار شوش در 13 فروردین 1398 دستور تخلیه فوری شهر فتح المبین و ده‌ها روستا در دو حوزه کرخه و دز را صادر کرده بود.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، شنبه 17 فروردین 1398، با تایید صدور دستور تخلیه مناطقی در جنوب غرب ایران، به خبرگزاری ایرنا گفت: «خروجی سد کرخه اکنون 2 هزار و 400 تا 2 هزار و 500 مترمکعب بر ثانیه است که رودخانه کرخه توان این حجم آب ندارد و طبیعی است که در برخی جاها طغیان کند.»

وی، این حجم ورودی آب به سد کرخه را پیش بینی نشده دانست، زیرا با قطع بارندگی در استان های بالادست و فروکش کردن سیلاب‌های این استان ها، ورودی آب کرخه باید کاهش می یافت ولی این موضوع محقق نشد و ورودی آب سد کرخه حتی افزایش هم داشته است.

شریعتی گفت: «طبق پیش بینی کارشناسان سازمان آب و برق خوزستان، باید در چهار روز گذشته ورودی سد کرخه به حجم ثابت 2 هزار متر مکعب بر ثانیه می رسید و حتی پیش بینی شده بود که بعد از چهار روز به زیر 2 هزار مترمکعب بر ثانیه برسد.»

وی، ورودی شب گذشته کرخه را 2 هزار و 400 مترمکعب بر ثانیه اعلام کرد که این حجم ورودی، ظرفیت سد را به سمت پر شدن برده است، به همین دلیل امکان کاهش حجم خروجی سد وجود ندارد و حتی می بایست خروجی سد از این میزان هم بیشتر شود.

استاندار افزود: «اکنون حجم آب پشت سد کرخه بیش از 6 میلیارد مترمکعب است و این به معنای پر شدن ظرفیت سد کرخه است که اگر با مدیریت خروجی، این حجم کنترل نشود ممکن است در وضعیت بحرانی قرار گیریم.»

وی گفت: «به همین علت مجبور شدیم خروجی سد کرخه را نیز با ورودی سد که همان 2 هزار و 400 مترمکعب بر ثانیه است برسانیم تا بتوان تعادل حجم آب پشت سد کرخه را حفظ کرد.»

شریعتی بیان کرد: «در بازه زمانی چند روزه، خروجی سد کرخه از 700 مترمکعب به 2 هزار و 400 مترمکعب بر ثانیه رسیده است که همین موضوع سبب طغیان رودخانه کرخه در پایین دست شده است.»

وی تاکید کرد که برای احتیاط و پیشگیری، با بررسی های کارشناسی و اجتماعی که انجام شده، دستور تخلیه شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، رفیع، ابوحمیظه، بستان و کوت سید نعیم صادر شده است.

وی اعلام کرد که زنان و کودکان این 6 شهر باید به مناطق امن انتقال داده شوند و جوانان برای کمک در منطقه باقی بمانند تا به دستگاه‌های خدمات رسان منطقه در تقویت سیل بندها برای جلوگیری از ورود آب به این شهرها کمک کنند.

شریعتی، مسیر هدایت سیلاب را به سمت دشت‌ها و زمین‌های کشاورزی و مسیرهای خروجی آن را به سمت تالاب هورالعظیم عنوان کرد.

لازم به ذکر است، به گفته کارشناسان سازمان آب و برق در جنوب غرب، این حجم خروجی از سدهای این استان به ویژه کرخه و دز و سیلاب ناشی از آنها، در یک هزار سال گذشته بی سابقه بوده است.

بارش‌های سیل آسای چند روز گذشته در این مناطق، سبب جاری شدن سیلاب شد، به گونه ای که غلامرضا شریعتی مورخ 11 فروردین 1398 شرایط اضطراری اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید