واکنش ایران به تروریست نامیدن سپاه: با آمریکا مانند داعش برخورد می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، در نخستین واکنش به احتمال قرار دادن سپاه پاسداران این کشور در لیست گروه‌های تروریستی گفت که نظامیان آمریکا را در فهرست سیاه تروریست در کنار داعش قرار می‌دهیم.

به تازگی، خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام آمریکایی اعلام کرد که واشنگتن به زودی سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان «تروریستی» خارجی معرفی می کند. این نخستین باری است که واشنگتن نیروی نظامی یک کشور دیگر را رسما به عنوان یک گروه «تروریستی» می‌خواند.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، شنبه 6 آوریل 2019، حشمت الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ‌ملی و سیاست ‌خارجی مجلس ایران، در صفحه شخصی خود در توئیتر، نسبت به این خبر، واکنش نشان داده و نوشت: «در صورت قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، نظامیان این کشور را در کنار داعش در فهرست سیاه تروریست‌ها قرار می‌دهیم.»

گفتنی است، سپاه پاسداران در ایران، یک ارتش ایدئولوژیک است که در سال 1979 و پس از پیروزی انقلاب در این کشور، ایجاد شد.

در طول سال‌های گذشته، مقامات سیاسی آمریکا همواره در پی آن بوده‌اند که نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست سیاه سازمان‌های «تروریستی» قرار دهند. در همین راستا، در سال 2017 نیز، در پی پیشنهاد تد کروز، سناتور و سیاستمدار آمریکایی، این روند در دستور کار کاخ سفید قرار گرفت.

دولت کانادا در دسامبر 2012، نیروی قدس سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های «تروریستی» قرار داد و سازمان مجاهدین خلق را از این لیست خط زد.

همچنین، در سال 2018، بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی پادشاهی عربی سعودی «سپا»، آمریکا، سعودی، بحرین، قطر، امارات متحده عربی، کویت و عمان علاوه بر سپاه پاسداران ایران، 9 نفر از جمله ژنرال قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را در لیست «تروریسم» قرار دادند.

بنا بر این گزارش، 9 نفر از جمله 3 ایرانی به اتهام کمک مالی به طالبان در افغانستان در این لیست قرار گرفته‌اند و هویت 9 نفر در این گزارش اعلام نشده است.

از سوی دیگر گفته شد، قاسم سلیمانی، حامد عبداللهی و عبدالرضا شهلای نیز به دلیل حمایت مالی از فعالیت‌های تخریبی ایران در لیست «تروریسم» قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید