آمریکا: ایران روزانه 30 میلیون دلار از درآمدهای نفتی خود را از دست می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که این کشور روزانه 30 میلیون دلار از درآمدهای نفتی خود را در نتیجه تحریم‌ها از دست می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هوک سه‌شنبه 2 آوریل گفت سه کشور از مجموع 8 کشوری که واشینگتن به آن‌ها برای خرید نفت ایران معافیت داد، واردات نفت خام از ایران را به صفر رساندند.

او ادامه داد که بهبود وضعیت بازار نفت، صادرات نفت ایران را بیش از این کاهش خواهد داد.

در حالی که آمریکا می‌گوید به دنبال رساندن صادرات نفت ایران به صفر است، معافیت‌های موقت از تحریم‌های نفت ایران به هشت کشور چین، هند، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن، ترکیه، کره جنوبی و عراق داد.

دولت آمریکا در حال حاضر در حال مذاکره با این کشورها پیش از پایان مدت زمان معافیت است.\

سه کشور خرید نفت ایران را به صفر رساندند

هوک به خبرنگاران گفت: «به هشت کشور معافیت‌هایی از تحریم‌های نفتی ایران دادیم تا جلوی بالا رفتن قیمت جهانی نفت را بگیریم. امروز می‌توانم تاکید کنم که از این میان، سه کشور واردات نفت از ایران را به صفر رساندند».

نماینده آمریکا نام این سه کشور را اعلام نکرد.

او ادامه داد: «اکنون اوضاع بازار به گونه‌ای است که می‌توانیم حرکت به سوی متوقف کردن کامل صادرات نفت ایران را سرعت بخشیم. به دنبال دادن هیچ‌گونه معافیت یا استثنایی از نظام تحریم‌های‌مان نیستیم».

او ادامه داد: «از زمان آغاز تحریم‌های آمریکا علیه تهران در ماه مه 2015، 1.5 میلیون بشکه نفت خام ایران از بازار جهانی نفت خارج شده است».

30 میلیون دلار زیان روزانه

هوک گفت: «این روند بیش از 10 میلیارد دلار از درآمدهای ایران را کاست که زیانی دستکم روزانه 30 میلیون دلار است».

قیمت جهانی نفت خام سه‌شنبه 2 آوریل به بالاترین سطح خود در سال جاری میلادی رسید. قیمت هر بشکه نفت خام برنت شمال به 70 دلار نزدیک شد. این در حالی است که احتمال اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران و بروز تحولاتی در ونزوئلا منجر به تکرار توقف صادرات نفت این کشور وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size