پمپئو در پاسخ به ظریف: سوء مدیریت شما مسئول سیل ویرانگر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دولت ایران را مسئول آسیب‌های ناشی از سیل‌های ویرانگر در این کشور دانست که تاکنون باعث مرگ بیش از 50 نفر شده است.

مایک بمبو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت که «مدیریت نامناسب» برنامه‌ریزی شهری و عدم آمادگی برای شرایط اورژانس منجر به فاجعه شده است.

وی در پاسخ به محمد جواد ظریف که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را مسئول دانسته بود، سخنان وزیر خارجه ایران را رد کرد.

پمپئو گفت که ایالات متحده با قربانیان سیل در ايران ابراز همدردی می‌کند و آماده کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان است اما تنها از طریق سازمان‌های بین‌المللی هلال احمر و صلیب سرخ آماده ارسال کمک است.

به گزارش دوشنبه شب خبرگزرای ایرنا، وزیر خارجه ایران در پیامی توئیتری نوشت: «سیاست فشار حداکثری ترامپ که نقض صریح قطعنامه 2231 شورای امنیت و دستور دیوان بین‌المللی دادگستری است در کمک رسانی هلال احمر ایران به تمامی مناطق آسیب دیده از سیل بی‌سابقه، اخلال ایجاد کرده است.»

ظریف به این‌گونه ایالات متحده را مسئول اخلال در امدادرسانی قلمداد کرد و افزود: «از جمله اقلام ممنوعه هلی‌کوپترهای امداد است. این فقط جنگ اقتصادی نیست؛ این تروریسم اقتصادی است.»

به گزارش خبرگزرای رسمی ایران «ایرنا»، بارش شدید باران که از 26 اسفند ماه سال 97 در استان مازندران واقع در شمال ایران شروع شد و تا دوم فروردین ماه امسال ادامه داشت، سبب طغیان رودخانه‌ها در مناطق مرکزی و شرقی استان شد و به 9 نقطه شهری و بیش از 170 روستا در بخش‌های مختلف خسارت زد.

بر اساس این گزراش «در روزهای آغازین سال جدید هم بارش بیش از 300 میلیمتر باران در 35 ساعت که با آب ناشی از برف ذوب شده قبلی توامان شد، باعث سرریز شدن سدهای گلستان و بوستان و طغیان رودخانه‌ها شد بطوریکه ابتدا شهر گنبد را به زیر آب برد و سپس روانه شهرها و روستاهای شمالی و غربی استان شد.»

5 فروردین 98 نیز جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن شیراز و برخورد خودروها با یکدیگر در محور ورودی شمال این کلانشهر ده‌ها کشته و مصدوم برجای گذاشت.

اینک استان‌های غربی و جنوب غربی در پی پیش‌بینی‌های هواشناسی که حکایت از بارش شدید باران در روزهای پیش رو دارد با خطر سیل ویرانگر روبه‌رو هستند>

وزارت نیرو ایران نیز اعلام کرده که به 25 استان کشور هشدار وقوع سیل داده و وزارت کشور نیز از اعلام آماده‌باش در پنج استان غربی خبر می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید