وزارت خارجه ایران: تحریم حساب‌های هلال احمر را مسدود کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از مسدود شدن حساب‌های هلال احمر این کشور به دلیل تحریم خبر داد و اعلام کرد که کمک‌رسانی از کشور‌های دیگر به مردم سیل‌زده مختل شده است.

سیل ویرانگر در روزهای پایانی سال 1397 و روزهای آغازین سال 1398، ایرانیان را به شدت غافلگیر کرد. در حالی که هنوز بحران این پدیده در ایران محسوس است، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از تاثیر تحریم‌ها بر امدادرسانی خارج از کشور به سیل‌زدگان در ایران خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، سه‌شنبه 13 فروردین 1398، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این باره گفت: «آمریکا حساب‌های هلال احمر را مسدود کرده و با این اقدام عملا کمک‌رسانی از کشور‌های دیگر به مردم سیل زده را مختل کرده است.»

وی، از بلوکه بودن حساب‌های هلال احمر خبر داد که به همین دلیل، هیچ شهروند خارجی یا ایرانی مقیم خارج نمی‌تواند کمکی به مردم سیل زده ارسال کند.

قاسمی تاکید کرد که تمامی مسیر‌های کمک‌رسانی خارج کشور، به مردم سیل زده مسدود شده است.

وی اعلام کرد که نهاد‌های امدادرسان، مانند صلیب سرخ و هلال احمر، نمی‌توانند کمک‌های خود را به هلال احمر ایران ارسال کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از جامعه جهانی و سازمان‌های بین المللی امدادرسان خواست تا با این اقدام مقابله کنند.

وی بیان کرد: «لازم است نهاد‌های بین‌المللی در این زمینه اقدامات عاجل انجام دهند، به ویژه در شرایط کنونی که کمبود برخی تجهیزات مانند بالگرد‌ها محسوس و تامین این تجهیزات با مشکل مواجه شده است».

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در حالی بیان می‌شود که به گزارش ایسنا، وزارت امور خارجه آمریکا ضمن اظهار تسلیت مردم آمریکا به خانواده‌های قربانیان حادثه سیل ایران و آرزوی بهبودی برای مجروحین و سیل‌زدگان، برای کمک‌رسانی اعلام آمادگی کرد.

همچنین، سفیر آلمان در تهران، خبر از کمک این کشور به سیل‌زدگان ایرانی داد، این دپیلمات ارشد آلمانی، در صفحه توئیتر خود در این ارتباط نوشت: «‏آلمان کمک‌های انسان‌دوستانه خود را برای قربانیان سیل‌های اخیر در قالب 40 قایق و تجهیزات ایمنی توسط‬ صلیب سرخ آلمان برای هلال احمر ایران فراهم می‌کند.»، اما مشخص نکرده که قرار است این کمک‌ها از چه طریقی به دست هلال احمر ایران برسد.

شبکه ایرانی عرب‌زبان العالم نیز گزارش داد که جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرد که فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر، سازمان ملل متحد، سفیر نروژ در ایران، هلال احمر آذربایجان و افغانستان، صلیب سرخ انگلیس، صلیب سرخ آلمان و هلال احمر ترکیه از جمله افراد و نهادهایی هستند که برای کمک به سیل‌زدگان در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم