وزیر نیروی ایران: کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی سیل تشکیل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزیر نیروی ایران، از تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی ابعاد سیل خبر داد. وی اعلام کرد که روحانی بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب متشکل از اساتید دانشگاه و دانشمندان ایرانی تاکید کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، رضا اردکانیان، در جمع خبرنگاران، دوشنبه 12 فروردین 1398، با اشاره به هدف سدسازی، گفت: «سدسازی در شرایط عادی برای تامین آب شرب و کشاورزی است اما در برخی مناطق سد فقط برای کنترل سیلاب احداث می‌شود».
وی، از احتمال وقوع سیل طی چند روز آینده در خوزستان خبر داد و علت وقوع این اتفاق را به چند سال گذشته مربوط دانست و بررسی و تحلیل آن را نیازمند یک فرآیند زمان‌بر عنوان کرد.

اردکانیان در ادامه اظهار کرد: «با عبور از این شرایط در فضایی کارشناسانه به تمام مسائل وقوع این اتفاقات رسیدگی خواهیم کرد، ریاست جمهوری نیز بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب متشکل از اساتید دانشگاه و دانشمندان کشور تاکید کرده است، این مسئله از ابعاد مختلف چون مدیریت آب، ساختارها و تجهیزات، هواشناسی و... بررسی می‌شود و نتایج آن به نقشه راهی برای به حداقل رساندن خسارات تبدیل خواهد شد».

وی، خواستار بهره بیشتری از پیش‌بینی موضوعی چون سیل مانند خیلی از جاهای جهان شد تا بتوان بر اساس آن برنامه‌ریزی کرد و در ابتدای سال آبی نوع آن مشخص شود.

وزیر نیروی ایران، اعلام کرد که اگر در مدیریت مخزن سد پیش‌بینی‌ها دقیق نباشد، تصمیم درستی اتخاذ نمی‌شود، این عدم پیش‌بینی صحیح خسارت‌هایی را به بار خواهد آورد.

وی بیان کرد: «مسائل هواشناسی باید در زمان و فضای مناسب و کارشناسانه مورد بررسی قرار گیرد و اگر این زمینه به ادوات یا تجهیزات و آموزش نیرو نیازمند است، باید آنها را فراهم کرد».

بر اساس گزارش سایت انتخاب، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، چند روز پیش، با انتقاد از سازمان هواشناسی به علت عدم پیش بینی شدت باران در زمان کوتاه 72 ساعت قبل از وقوع آن، از اهمیت و ضرورت حفظ محیط زیست و نقش تخریب جنگل ها، مراتع و رعایت نکردن حریم رودخانه ها در ساخت و سازهای شهری در بروز چنین حوادث تاسف باری سخن گفت.

همچنین روحانی، در جلسه شورای هماهنگی بحران، با انتقاد از اقدامات سپاه پاسداران در استان‌های سیل زده شمال ایران، شکافتن خط راه‌آهن و جاده‌ها در شهرهای این استان‌ها را بدون تاثیر دانست. وی در این جلسه اظهار کرد که شکافتن جاده‌ها و خط آهن تنها آب را از آق قلا به گمیشان برده است.

​لازم به ذکر است که پیش از این، مسیر خط آهن گرگان - اینچه‌برون و یک جاده در آق‌قلا برای رهاسازی آب در منطقه شمال این شهر، توسط سپاه پاسداران منفجر شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید