.
.
.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان: با آمدن سیل خطر شیوع بیماری‌ها افزایش می‌یابد‌‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان، با هشدار نسبت به خطر شیوع بیماری‌های عفونی، پوستی، اسهال، هپاتیت و مارگزیدگی، از سیل زدگان این استان خواست مراقب این تهدیدات باشند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، عبدالرضا فاضل، شنبه 10 فروردین 1398، در نشست بررسی مسائل و مشکلات حوزه بهداشت و درمان شهرستان گنبدکاووس گفت: شیوع این بیماری ها با فروکش کردن سیل و گرم شدن هوا رخ می دهد که مردم باید با رعایت توصیه های بهداشتی، از ابتلا به آنها پیشگیری کنند.
وی، برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی، پوستی و اسهال در مناطق سیل زده، بر استفاده از آب بسته بندی و مواد غذایی سالم و بهداشتی تاکید کرد.
فاضل با ابراز تاسف از حادثه واژگونی یک فروند قایق در جریان سیل گمیشان و جان باختن تعدادی از سرنشینان آن، بیان کرد: متاسفانه در این مورد به جای مدیریت بحران، بحران ایجاد کردیم.

وی با وعده پیگیری رفع کمبودها در مراکز بیمارستانی این شهرستان که مرکز درمانی شرق گلستان نیز است، بر وجود کمبودها در تجهیزات پزشکی تاکید کرد.
فاضل، اعلام کرد که به زودی یک دستگاه آمبولانس کمک دار و یک دستگاه الکتروشوک به گنبدکاووس داده می شود و یک دستگاه سی تی اسکن نیز پس از ترخیص این دستگاه ها از گمرک، داده خواهد شد.
گفتنی است، در روزهای پایانی سال 1397، سازمان هواشناسی ایران، هشدارهایی درباره خطر سیل در استان‌های شمالی ایران، به ویژه مازندران و گلستان صادر کرد. آن گونه که برخی کارشناسان اظهار کرده اند، علت اصلی سیل در گلستان، بارش‌های سنگین باران در تاریخ‌های 28 و 29 اسفندماه 1397 و به دنبال آن سرریز شدن سد گلستان واقع در 15 کیلومتری شرق شهر گنبد کاووس و سد بوستان بود. گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهند که میزان بارش‌ها در حدود 300 میلی‌متر بوده و همچنین ارتفاع برف در مناطق کوهستانی استان گلستان هم به 1.5 متر رسید.
کاظم نورمفیدی، امام جمعه گلستان، خسارت‌های ناشی از سیل گلستان را در حدود نابودی 180 هزار هکتار اراضی کشاورزی و هفت هزار هکتار از باغات، 1500 منزل مسکونی شهری و پنج هزار منزل مسکونی روستایی عنوان کرد. در پی وقوع سیل در استان گلستان، برخی مقامات ایران، درباره نحوه مدیریت این پدیده، انتقادات تندی کردند