.
.
.

استاندار گلستان قربانی دولت در سیل شمال ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بارندگی شدید، سیل، رانش و ریزش سنگ در محورهای کوهستانی در روزهای پایانی سال 1397، مردم استان های شمالی ایران را به شدت غافلگیر کرد. این استان ها که هر سال مقصد بسیاری از مسافران نوروزی در نقاط مختلف ایران هستند، امسال در شرایط متفاوتی قرار گرفتند که سختی و تلخی را برای مردمانش به همراه داشت. سیل که ارتفاع آب را به دو متر در برخی خیابان های شهرها و روستاها رسانده، زندگی را در این مناطق به تعطیلی کشاند و مطابق آخرین آمار اعلام شده 9 نفر قربانی گرفت. در پی انتقادات شدید از ضعفهای دولت در رسیدگی به سیل زدگان، دولت روحانی ترجیح داد استاندار گلستان را برای خواباندن غائله، برکنار کند. مناف هاشمی که در روزهای اخیر به خارج کشور سفر کرده بود توسط جهانگیری از سمت خود عزل شد.

سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور ایران، با اشاره به وقوع سیل در چهار استان گلستان، مازندران، سمنان و خراسان شمالی در پى بارندگی‌های شدید در روز‌های اخیر اظهار کرد: «بر اساس پیش‌بینی‌ها و گزارش هواشناسی مبنی بر احتمال وقوع سیل در تعدادی از استانها؛ ستاد مدیریت بحران در استان‌ها و شهرستان هاى متاثر از سیل، قبل از وقوع حادثه تشکیل شد».

وی افزود: «با پیگیری‌های وزیر کشور، اعتباری بالغ بر 20 میلیارد تومان به چهار استان تحت تاثیر برای اقدامات اولیه مدیریت بحران اختصاص پیدا کرد». سخنگوی وزارت کشور ایران خاطرنشان کرد: «این حادثه خسارت‌های زیادی به بخش کشاورزی و اماکن مسکونى وارد کرد. بر این اساس، به بیش از 37 هزار نفر امدادرسانی شده و بیش از شش هزار و 200 نفر اسکان اضطراری داده شده اند».

محمدعلی هروی، مدیر عامل جمعیت هلال احمر گلستان، نیز درباره میزان خسارت بر اثر وقوع سیلاب در مناطق گوناگون این استان گفت: «تاکنون 10 هزار و 63 واحد مسکونی دچار آبگرفتگی و برخی از آن ها غیرقابل سکونت شدند. بخش هایی از شهر گمیش تپه به دلیل طغیان شاخه فرعی گرگانرود که از داخل این شهر می گذرد به زیر آب رفته است».

استان مازنداران، دیگر استان بلادیده نیز وضعیت مشابهی را تجربه کرد. هواشناسی استان مازندران، درباره بارش اواخر سال 1397 گزارش داد که در سه دهه گذشته چنین بارشی بی سابقه بود. آبگرفتگی در این استان به حدی بود که تردد در آن با قایق موتوری و جت اسکی صورت گرفت.

بر اساس گزارش ستاد مدیریت بحران مازندران، این سیلاب حدود 200 روستای استان را درگیر کرد و یک هزار و 500 واحد مسکونی در مناطق شهری و روستایی بین 30 تا 50 درصد خسارت دید و علاوه بر آن دهها دهنه پل ارتباطی در محورهای فرعی و روستایی تخریب و یا دچار خسارت کلی شدند. قطع راه ارتباطی، آب، برق و گاز بیش از 200 روستا در ارتفاعات استان بر اثر بارش برف به خصوص در مناطق شرق مازندران، از دیگر خسارت های ناشی از سیل و برف در آخرین روزهای زمستان سال 1397 بود.

همچنین، راه ارتباطی بیش از 70 روستا و برق کمتر از 50 روستا قطع شد. از سوی دیگر، سیلاب، آب شرب چند شهر از جمله بابل، پرجمعیت ترین شهر مازندران را با مشکل مواجه کرد و آب شرب این شهرها به خصوص در برخی نقاط بابل، از طریق تانکر از سوی آبفای شهری تامین شد.

احمد حسین زادگان، استاندار مازندران درباره اقدامات انجام شده برای رفع بحران به خبرگزاری ایرنا گفت: «با بسیج امکانات دولتی، عمومی و نیروهای مسلح در نخستین ساعات وقوع سیل در این استان برای کمک رسانی به مردم با گذشت حدود پنج روز با تلاش شبانه روزی حدود 80 درصد از بحران سیل و برف در این استان فروکش کرد». وی با تایید قطعی آب شرب، اعلام کرد که شرکت آبفا سرگرم تامین آب شرب مورد نیاز از طریق تانکر است و رفع مشکل کدری آب نیز با فرایندی کارشناسی انجام خواهد شد. رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران، از قطعی گاز قائمشهر، به دلیل آسیب دیدن شبکه و نشت گاز خبر داد.

حسین زادگان خاطرنشان کرد: «راه ارتباطی 50 روستا در شرق استان، از چند روز گذشته تاکنون قطع شد و اتصال راه اصلی به دلیل خسارت شدید در روزهای آینده وجود ندارد و ما به دنبال ایجاد راه فرعی برای کمک به روستاییان هستیم». استاندار مازندران گفت: «بر اثر برف و کولاک شدید در ارتفاعات شهرستان بهشهر راه روستایی حدود 52 روستای بخش یانه سر این شهرستان بسته شد که با تلاش راهداران و بسیج سازندگی تاکنون راه ارتباطی بیش از 30 روستا باز شد».

بر اساس گزارش عصر ایران، رانش کوه و سرازیر شدن خاک سست، جاده های کوهستانی استان گلستان، به خصوص در اطراف مینودشت را باتلاقی کرده است. به گفته برخی دهیاران روستاهای گرفتار، آذوقه اهالی رو به اتمام است و هر چند هلال احمر تلاش می کند که آذوقه برساند اما کافی نیست. در حال حاضر ده ها روستا بیش از چهار روز است که پشت سیل گرفتار شده اند. به گفته فرماندار مینودشت، یکی از شهرهای استان گلستان، چند روستا هم به دلیل رانش، تخلیه شده است.

یکی از شهروندان آق قلایی با گلایه از عملکرد مسئولان در این باره گفت: «امدادرسانی و مدیریت بحران در مناطق سیل زده ضعیف است. آذوقه روستاهای گرفتار در سیل رو به اتمام است؛ مردم روستاهای استان گلستان به کمک احتیاج دارند».

پس لرزه های حادثه اخیر، دامن یکی از مسئولان را نیز گرفت. مناف هاشمی، استاندار گلستان که به دلیل سفر خارج از کشور در این روزها به شدت مورد انتقاد واقع شد، توسط معاون اول رییس‌جمهور ایران برکنار شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، اسحاق جهانگیری، بعد از برکناری استاندار گلستان، میرمحمد غراوی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری را به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب کرد.

در همین حال، سلمان سامانی سخنگوی وزیر کشور نیز، حکم انتصاب سرپرست جدید استانداری گلستان را در صفحه شخصی خود در فضای مجازی رسماً اعلام کرد.

گفتنی است، برخی منتقدان داخلی، دلیل اصلی وقوع سیل را استمرار بارش باران نمی دانند بلکه آسیب های محیط زیستی را به عنوان علت اصلی معرفی می کنند. یاشار سلطانی، روزنامه نگار ایرانی در صفحه اینستاگرامش در واکنش به سیل اخیر در استان های شمال ایران نوشت: «یکی از دلایل سیل های ویرانگر اخیر در شهرهای شمالی، نابودی روزانه 123 هکتار از جنگل هاست. سال 1395، دولت لایحه تنفس جنگل را به مجلس برد و خواستار توقف برداشت از جنگلها شد. نورمفیدی، طبرسی و قربانی امام جمعه های گلستان، مازندران و گیلان از مخالفان اصلی این طرح بودند. طرح تعویق شد».

خبرگزاری تسنیم در این باره گزارش داد که لایحه ممنوعیت بهره‌برداری تجاری از جنگل‌های ایران، معروف به طرح تنفس جنگل‌ها که قرار بود در برنامه ششم توسعه اجرا شود، با نحوه تصویب مجلس عقب افتاد و زمان اجرای آن به سال چهارم برنامه موکول شد. مطابق این طرح، قرار بود هرگونه بهره برداری از جنگل‌ها برای یک دوره تنفس 10 ساله بر اساس طرح محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، ممنوع شود.

حال، پس از وقوع این بلا در استان های شمال ایران، شهروندان این مناطق، ویدیوهایی را در شبکه های مجازی منتشر کرده اند و در آن از عدم رسیدگی مسئولان به شدت گلایه کرده اند. آنها از نبود امکانات برای رفع مشکل، خبر می دهند. قطعی برق، آب شرب و عدم اطلاع رسانی مناسب پیش از وقوع این حادثه از جمله موارد ذکر شده توسط آنهاست.