.
.
.

هوک: حاکمان ایران باید به منافع مردم خودشان فکر کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برایان هوک، رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا، به مناسبت روز جهانی آب، در یک پیام کوتاه ویدیویی از مشکلات مردم ایران در زمینه آب با ایرانیان سخن گفت.

هوک گفت:« ایران در آستانه یک "فاجعه زیست محیطی" قرار دارد و حاکمان ایران باید به منافع مردم خودشان فکر کنند».

هوک در پیام ویدیویی خود با اشاره به نابودی منابع آبی در ایران طی چهل سال گذشته به علت سوءمدیریت جمهوری اسلامی ایران افزود:«فساد اصل و جوهر این مشکل قرار دارد ایران تا قبل از انقلاب 1979 هفت سد قدیمی داشت و 14 سد مدرن داشت. اکنون اما رژیم آیت‌الله‌ها در حدود 600 سد ساخته‌ است. این سدها مبتنی بر سیاست‌های مناسب زیست محیطی نیستند و برای کمک به مردم ایران ساخته نشده‌اند.»

برایان هوک گفت:«این سدها به این هدف ساخته شده‌اند تا مقامات رژیم ایران بتوانند جیب‌هایشان را هرچه بیشتر با پول‌های حاصله از پروژه‌های ساختمانی پرمنفعت پرکنند. بسیاری از شرکت‌های سدسازی با سپاه پاسداران مرتبط هستند، و سپاه «هشتاد درصد اقتصاد ایران» را قبضه کرده است».

هوک تاکید می‌کند که این اقدامات ایران را تا لبه پرتگاه یک «فاجعه زیست‌محیطی» پیش برده است.

او به خشک شدن دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت، این دریاچه به انباشته‌ای از نمک صرف تبدیل شد و زندگی و معیشت میلیون‌ها نفر در ایران از بین رفت بسیاری از مردم مجبور شده اند کشورشان را ترک کنند.

هوک به اعتراضات سال گذشته در اهواز، اصفهان و برخی شهرهای دیگر ایران اشاره کرد و از سرکوب اعتراضات توسط مقامات ایران انتقاد کرد.

وی همچنین به بازداشت و زندانی کردن بیش از60 فعال محیط زیست و بستگان آنها در سال 2018 اشاره کرد و از مقامات ایران انتقاد کرد.

برایان هوک در پایان ویدیو از حاکمان ایران خواست تا برای یک بار هم شده باید به فکر مردم خود باشند.