.
.
.

ایران: پیاز هم در سبد گرانی افتاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در ایران، ضمن تایید افزایش قیمت پیاز در بازار، صادرات این محصول را دلیل اصلی گرانی آن دانست. وی از گران شدن چغندر، کاهو و گوجه‌فرنگی نیز به دلیل صادرات خبر داد.

طی روزهای اخیر، عرضه پیاز به عنوان یکی از اقلام پرمصرف در سبد خانوار ایرانی ها، در مغازه‌های سطح شهرها کاهش یافته و قیمت آن به کیلویی 11 هزار تومان رسیده است.
«اسدالله کارگر»، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در ایران با تأیید این موضوع، شنبه 3 فروردین 1398، به خبرگزاری ایسنا گفت: «بارندگی و سیل اخیر در این موضوع کمی تأثیرگذار بوده اما دلیل اصلی، کاهش عرضه و افزایش قیمت پیاز در بازار داخلی، صادرات است که باید جلوی آن را بگیرند».

وی افزود: «جلوگیری از صادرات، مربوط به ما نمی‌شود و ما تنظیم بازار سطح شهر را بر عهده داریم که وقتی مصرف‌کننده ناراضی باشد، می‌گوییم شرایط از مبدأ این‌طور است و تقصیر فروشنده نیست».

کارگر، این وضعیت را شامل همه شهرها دانست و اعلام کرد که حتی قیمت چغندر و کاهو، نیز افزایش یافته است. وی قیمت چغندر که مصرف همگانی هم ندارد را کیلویی 7000 تومان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با بیان اینکه اعضای اتحادیه به سود منطقی محصولات قانع هستند، گفت: «مردم وقتی خرید می‌کنند ناراضی هستند و با اعضای ما برخورد بد می کنند به همین دلیل برخی فروشندگان وقتی می‌بینند عرضه محصولی موجب جنگ اعصاب است، اصلاً آن را به مغازه‌هایشان نمی‌آورند. برخی دیگر هم برای اینکه مغازه‌شان خالی نباشد، با سود 10 تا 15 درصد می‌فروشند، در حالی که اجازه دارند تا 35 درصد روی محصول سود ببرند».

کارگر با انتقاد از صادرات محصولی که در کشور مورد نیاز است بیان کرد: «در مورد گوجه فرنگی هم این مشکل را داشتیم و در زمان فراوانی گوجه، مردم آن را گران خریدند. اما به محض اینکه جلوی صادرات را بستند و فقط صحبت شده بود که جلوی صادرات بسته شده، قیمت آن کیلویی 1500 تومان کاهش داشت».

از سوی دیگر، محمدرضا سارولر، مسئول ارتباط با رسانه‌های وزارت جهاد کشاورزی، تعطیل بودن میادین میوه و تره بار را دلیل گران شدن پیاز دانست و با توجه به عدم انتقال بار به میادین، اعلام کرد که فروشندگان واحد‌های صنفی، پیاز باقی مانده از 28 اسفند 1397 را به فروش می‌رسانند و همین موجب بالا رفتن قیمت پیاز شده است
​وی در این رابطه به خبرگزاری صداوسیما گفت: «طی دو روز آینده با باز شدن میادین میوه و تره بار و انتقال بار از استان‌های جنوبی کشور، قیمت محصولات از جمله پیاز متعادل خواهد شد».
افزایش قیمت پیاز به هر یک کیلوگرم 10 هزار تومان طی دو سه روز اخیر در فروشگاه‌های میوه و تره بار ایران، سبب نارضایتی مردم شده است