.
.
.

فرمانده سپاه: 200 هزار نیرو در عراق و سوریه سازماندهی کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران ایران می‌گوید که این نیرو در عراق و سوریه، اقدام به سازماندهی نیروی کرده و موشک در اختیار حزب‌الله لبنان قرار می‌دهد.

این سخنان جعفری در مصاحبه تفصیلی با دوهفته نامه «سروش» مطرح شده که روز یکشنبه 17 مارس خبرگزاری‌های ایران بخش‌هایی از آن را منتشر کردند.

محمد علی جعفری در مصاحبه خود، نیروهایی که سپاه پاسداران در عراق و سوریه سازماندهی کرده است را «نیروهای مردمی» توصیف کرد.

او با بیان این‌که سپاه پاسداران 100 هزار نیرو در سوریه سازماندهی کرده، هدف از اقن اقدام را «مقائدمت در برابر داعش و جبهه النصره» و «جنگ با معارضان سوری» عنوان کرد.

ایران متحد نظام حاکم بر سوریه است. از ابتدای آغاز اعتراض‌ها در این کشور، ایران علاوه بر پشتیبانی سیاسی، مالی، لجستیکی و تسلیحاتی از نظام سوریه، اقدام به اعزام شبه‌نظامیانی وابسته به خود از عراق، افغانستان و پاکستان به سوریه کرد.

محمد علی جعفری به اقدام‌های سپاه پاسداران در عراق هم اشاره کرد و گفت که این نیرو «100 هزار» در عراق سازماندهی کرده است.

او بر حضور نیروهای ایرانی در عراق هم تاکید کرد و گفت: «برخی نیروهای ایرانی برای انتقال تجربه‌ها رفتند و آن‌ها را سازماندهی می‌کنند».

ایالات متحده برخی از گروه‌های عراقی تحت حمایت ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است. گروه شبه‌نظامی «النجباء» یکی از بازوهای سیاست ایران در عراق، اخیرا در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار گرفته است.

محمد علی جعفری به کمک موشکی سپاه پاسداران به حزب‌الله لبنان هم اشاره کرد و مدعی شد «موشک‌های حزب‌الله تمام نقاط اسرائیل را تحت پوشش دارد».

او قدرت گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه را «از جمله موفقیت‌های جمهوری اسلامی» دانست.

حزب الله لبنان از سوی آمریکا، بریتانیا و برخی کشورهای منطقه، در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته است.

سیاست‌های آمریکا در منطقه اعتراضات زیادی را در پی داشته است. بسیاری از کشورهای منطقه ایران را به دخالت در امور خود متهم می‌کنند.
این سیاست‌ها یکی از دلایل خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و از سرگیری تحریم‌ها علیه تهران بود.