فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • در پی صدور حکم زندان برای دو عضو سپاه در کنیا سفیر این کشور در تهران احضار شد

  منبع: دبى-العربيه.نت فارسى

  سخنگوی وزارت خارجه ایران، از احضار سفیر کنیا در تهران به وزارت خارجه، در پی صدور رای دادگاه این کشور درباره دو زندانی سپاه پاسداران خبر داد.

  بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، یکشنبه 26 اسفند 1397، با اعلام خبر احضار سفیر کنیا، گفت: «به دنبال صدور رای دادگاه کنیا مبنی بر نقض حکم آزادی دو زندانی به نام‌های «احمد ابوالفتحی» و «سید منصور موسوی» روز گذشته خانم «رقیه سوبو» سفیر کنیا در تهران توسط مدیر کل آفریقای وزارت امور خارجه، احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به رای مذکور به وی ابلاغ شد».

  وی افزود: «در این دیدار مدیر کل آفریقای وزارت امور خارجه با ابراز ناخرسندی جمهوری اسلامی ایران از رای ناعادلانه دادگاه کنیا، به طرف کنیایی اطلاع داد که جمهوری اسلامی ایران سفیر خود در کنیا را جهت مشورت به تهران فرا خوانده است. سفیر کنیا نیز در این دیدار اظهار کرد که مراتب اعتراض و ناخرسندی کشورمان را به دولت متبوع خود منتقل خواهد کرد.

  قاسمی درباره احضار سفیر کنیا به وزارت امور خارجه اظهار کرد: دادگاه عالی کنیا بهمن ماه سال گذشته در رسیدگی مجدد به پرونده دو متهم مذکور، ضمن تبرئه آنان از اتهامات وارده، حکم آزادی هر دو نفر را صادر کرد، ولی با مداخلات غیرقضایی در این روند، پلیس کنیا از اجرای حکم و بازگشت این دو نفر به ایران ممانعت کرد و متاسفانه روز جمعه گذشته دیوان عالی کنیا رای دادگاه عالی آن کشور را نقض کرد و دو ایرانی را به زندان بازگرداند».

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، 6 اسفند 1397 در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در پاسخ به سؤالی درباره سفیر ایران در نایروبی و همچنین مسدود شدن حساب تجار ایرانی در کنیا بیان کرد: «تنها یک بانک آن هم به دلایلی، برخی حساب‌های تعدادی از ایرانیان را مسدود کرده است، اما ایرانیان در سایر بانک‌ها مشکلی ندارند».

  گفتنی است «لیلا فتحی» عضو کانون زنان بازرگان ایران در اظهاراتی عنوان کرده بود که «اخیرا کنیا حساب بازرگانان ایرانی حتی آنهایی که از سال‌ها قبل در این کشور حضور داشتند را مسدود کرده است و در هر حال موضوع مربوط به این بانک در دست بررسی است».

  منابع قضایی کنیا، پیش از این، اعلام کردند که دو ایرانی و راننده کنیایی آنها که برای سفارت ایران در نایروبی کار می کرده به اتهام جمع آوری اطلاعات برای انجام عملیات تروریستی دستگیر شده اند. ایرانیان دستگیر شده؛ نصرالله ابراهیمی و عبدالحسین قلی صفایی نام دارند.

  دادستانی کنیا تصریح کرده است که متهمان ایرانی در خودروی سفارتخانه جمهوری اسلامی و حین فیلمبرداری از سفارتخانه اسراییل دستگیر شده اند., سفارتخانه ایران در نایروبی در این خصوص واکنشی از خود نشان نداد.

  در سال 1380 در نتیجه انفجار یک هتل متعلق به اسرائیل در شهر "موباسا" در کنیا 15 نفر کشته شدند. همزمان دو موشک نیز به سوی یک هواپیمای اسرائیلی شلیک شد بی آنکه به هدف اصابت بکنند.

  در سال 1391 محکمه ای در کنیا دو ایرانی را به اتهام تروریسم به حبس ابد و سپس به 15 سال زندان محکوم کرد., در این میان، هادی فرجوند، سفیر جمهوری اسلامی در کنیا، متهم شده که در ازای پرداخت رشوه قصد داشته منصور موسوی و احمد ابوالفتحی محمد را که به دلیل اقدام به عملیات تروریستی به 15 سال زندان محکوم بودند، فراری دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران