.
.
.

دادستان تهران: حکم سلمان خدادادی قطعی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادستان تهران، درباره خبر منتشر شده درباره حکم سلمان خدادادی، بخشی از آن را مردود و یک بخش دیگر را در دادگاه پذیرفته شده اعلام کرد اما چون تصمیم قطعی نیست، از اعلام آن خودداری کرد. وی حکم نهایی را منوط به اعتراض این نماینده و تصمیم هیات نظارت دانست.

دادستان تهران، اعلام نظر درباره پرونده سلمان خدادادی را به بعد از اعلام نظر دیوان عالی کشور در این زمینه موکول کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، یکشنبه 26 اسفند 1397، عباس جعفری دولت آبادی در گفت و گویی رادیویی، درباره پرونده سلمان خدادادی گفت: ما گزارش مبسوطی برای هیات نظارت مجلس ارسال کردیم، خدادادی، پرونده هایی در گذشته داشت که مختومه شده بود، این پرونده جدید به دادگاه ارسال شد و دادگاه در یک بخشی نپذیرفت و در یک بخشی پذیرفت و چون اعلام مسائل اخلاقی اشکال دارد و هنوز قطعی نیست و از آنجا که قابل اعتراض است باید صبر کنیم تا دیوان عالی کشور در این زمینه تصمیم گیری کند.

وی درباره خبر منتشر شده درباره حکم سلمان خدادادی بیان کرد: بخشی از آن حکم رد شده است و از عنوان اتهامی معذورم و یک بخشی از آن را دادگاه پذیرفته است و چون تصمیم قطعی نیست، قابل اعلام نیست و باید صبر کرد تا اعتراض او بررسی شود و هیات نظارت تصمیم گیری کند.

دادستان تهران درباره اینکه آیا مصونیتی که نمایندگان دارند مانع از این می شود که حکمشان اجرا شود اعلام کرد که نمایندگان در نطق های مجلس مصونیت دارند و مصونیت مطلق وجود ندارد.

وی در بخش دیگر از این مصاحبه با اشاره به افزایش قیمت کالاها، نرخ هر کیلوگرم مرغ را 11500 تومان اعلام کرد و از دستگاه های تعزیراتی خواست به این قضیه عمل کنند و پای این قیمت بایستند.

دادستان تهران درباره برابری دیه زن و مرد گفت: در این زمینه فعلا طبق مقررات سابق عمل می کنیم.

جعفری دولت آبادی درباره بازداشتی های پرونده های مختلف اظهار کرد: در هشت ماهه گذشته، 181 نفر بازداشتی داشتیم، 849 نفر ممنوع الخروج شدند، 244 کیفرخواست صادر شده است. در حوزه کاغذ پنج پرونده، در مورد خودرو 24 پرونده، در تلفن همراه 42 پرونده، در پتروشیمی 22 پرونده، در گوشت هفت پرونده و در سکه سه پرونده و همچنین تعدادی پرونده نیز در حوزه ارز تشکیل شده است که جمع آن‌ها 563 مورد است.

وی در مورد تعداد بازداشتی‌ها در پرونده های فوق گفت: در خصوص گوشت چهار نفر، در خصوص ارز 29 نفر، در پتروشیمی 18 نفر، در لاستیک چهار نفر و در گمرک 7 نفر بازداشتی داشتیم و در مجموع 1850 نفر در این هشت ماه به دادستانی احضار شدند و این کار بزرگی بود که سابقه نداشته است. همچنین تا امروز هم 150 نفر احکامشان اجرا شده است.

گفتنی است، محمد جواد جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، درباره حکم سلمان خدادادی به خبرگزاری فارس گفت: «مصاحبه قاضی مبتنی بر ارتباط بوده است نه تجاوز. حکم رئیس کمیسیون اجتماعی، قطعی نیست؛ چرا که حکمی که اعلام شده دارای چند موضوع است. خدادادی از تجاوز مبرا شده، یعنی موضوع تجاوز هم مورد تأیید قاضی قرار نگرفته است».

سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ایران، پیش‌تر سابقه حبس به اتهام تجاوز جنسی را داشته‌ است. در اواخر دوره هفتم مجلس، دادگاهی در تهران وی را به اتهام «فساد اخلاق و ارتباط نامشروع» بازداشت احضار و بازداشت کرد. یک هفته بعد و با قرار وثیقه 150 میلیون تومانی آزاد شد. در همان زمان نماینده قوه قضاییه اعلام کرد پرونده آقای خدادادی برای رسیدگی به سعید مرتضوی سپرده شده‌ است. او علت بازداشت خود را پذیرفته ‌نشدن وثیقه از سوی دادگاه عنوان کرد و هرگونه اتهام علیه خود را «جوسازی بدخواهان» خواند در آبان 1397، تصویری از صحبت‌های زنی به نام زهرا نویدپور در تلویزیون جمهوری آذربایجان پخش شد که حاوی جزئیاتی از ادعاهای او درباره سلمان خدادادی بود. او او در این ویدیو می‌گفت، این مقام ایرانی، از او که متقاضی شغل بوده، سوءاستفاده جنسی کرده ‌است و پس از آن از سوی این نماینده مجلس و اطرافیانش تهدید به مرگ شده ‌است.

خبرگزاری هرانا در تیر 1397 یک فایل صوتی منتشر کرد که گفته می‌شد صدای این نماینده مجلس است. در این فایل مکالمه میان یک زن و یک مرد ضبط شده بود و مرد، مخاطب را با الفاظ تحقیرکننده، تهدید و تطمیع می‌کرد. هرانا مدعی است که اسنادی را دریافت کرده ‌است که این نماینده مجلس به تازگی از سوی تعداد دیگری از دختران به تجاوز، آزار جنسی و سوءاستفاده از موقعیت متهم شده‌است.

در 17 دی 1397، اکبر اعلمی، نماینده اصلاح طلب سابق مجلس ایران، در کانال تلگرامی خود خبر از مرگ زهرا نویدپور داد. جسد این زن یک روز قبل 16 دی 1397) در منزل مادرش در شهر ملکان پیدا شد. پس از انتشار این خبر، ادعاهایی مبنی بر قتل این زن 28 ساله مطرح شد که مهدی علیمردانی، دادستان ملکان، در گفتگو با خبرگزاری مهر آن را تکذیب کرد و گفت: «در ظاهر خودکشی صورت گرفته و برای مشخص شدن جزئیات و دلایل این موضوع جسد متوفی به پزشکی قانونی اعزام شده تا بررسی‌های دقیق و علمی روی جسد متوفی انجام شود».

طبق افشاگریهای زهرا نویدپور، او در دفتری در خیابان ولیعصر مورد تعرض جنسی قرار گرفته بود، سلمان خدادادی در پاسخ به این سؤال که "آیا شما دفتری در خیابان ولیعصر دارید؟" جواب می‌دهد «اصلاً دفتری در خیابان ولیعصر ندارد».

این در حالی است که اطلاعات سایت بیمه مرکزی نشان می‌دهد دفتر بیمه ایران در میدان ولیعصر متعلق به سلمان خدادادی است. همچنین در تماس با این دفتر بیمه، سؤال شده که آیا این دفتر بیمه متعلق به سلمان خدادادی نماینده مجلس است؟ پاسخ اینگونه بود: «بله دفتر متعلق به دکتر خدادادی است، دیروز هم به اینجا آمده بود».

در 22 اسفند 1397، رسانه های ایران اعلام کردند، خدادادی برای پرونده خانم نویدپور با اتهام «رابطه نامشروع» به دو سال انفصال از خدمت، تبعید و 99 ضربه شلاق از سوی شعبه پنج دادگاه کیفری استان تهران محکوم شده است. حکمی که متعلق به دادگاه بدوی بود. بر طبق این گزارشها، قاضی بر اساس مدارک موجود در پرونده، متهم را از تجاوز مبری دانسته بود اما اتهام رابطه نامشروع را پذیرفته بود.