فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شهروند لبنانی زندانی در ایران نامزد انتخابات پارلمانی کشورش شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  نزار زکا شهروند لبنانی زندانی در ایران، نامزدی خود را در انتخابات پارلمانی میان دوره‌ای لبنان برای به دست آوردن کرسی خالی سنی‌های طرابلس اعلام کرد.

  زکا در پیامی ارسال شده از زندان اوین تهران، شعار کمپین خود را «راه‌حل آزادی برای لبنان است» اعلام کرد.

  نزار زکا در پیام خود نوشته است: «من نزار زکا شهروند عادی لبنانی ربوده شده در ایران از سپتامبر 2015 هستم، از مردمم در طرابلس شهر مادرم و القلمون شهرم می‌خوام صدای غران آن‌ها در پارلمان باشم، صدای هر شهروند عادی که صدایش ناپدید می‌شود یا از روی عمد صدایش را خاموش می‌کنند».

  او ادامه داد: «من لبنانی معمولی، به دنبال نمایندگی هر شورند معمولی هستم که حقش در کشور بی عدالتی ضایع شد، رایش در کشور قهر مصادره شد، کرامتش در کشور زبون‌ها هتک شد و روزی‌اش در کشور ثروتمندان به سرقت رفت».

  نزار زکا با اشاره به وضعیتش در زندان‌های ایران افزود: «من لبنانی عادی، کشورم همراه با خیانت زمانه، مرا کنار گذاشت و در حالی که در یکی از زشت‌ترین بازداشت‌گاه‌های جهان ربوده شدم، علیه من توطئه کرد. از 4 سال پیش در گوری زیر زمین میان جوی فاضلاب‌ها و موش‌ها زندگی می‌کنم. کشور خائنم همان است که شمار را رها کرده است. ای خانواده من در بخش طرابلس و تاج عرش عرش لبنان، این کشور شما را هم به دست خیانت‌های روزگاه رها کرد، به دست محرومیت، فقر، ظلم و رنج».

  قیمومیت هیچ کس را نمی‌پذیرم

  شهروند لبنانی زندانی در زندان اوین تهران در پیام خود نوشت: «من نزار زکا، ربوده شده در ایران، قیمومیت و هیمنه هیچ کس را نمی‌پذیرم. من صدای هر لبنانی عادی هستم. هیچ سرمایه‌ای جز شما ستمددیگان ندارم. اعتماد شما را را خواهانم تا صدای‌تان باشم، صدای شهروند عادی، چه در فراکسیونی باشم و چه مستقل».

  نزار زکا در بخشی دیگر از پیام خود، تاکید می‌کند که برنامه انتخاباتی‌اش رویاروی مثبتی با همگان دارد. او افزوده که تصمیمش برای نامزدی، در مناطقی از شمال لبنان از سوی برخی از احزاب و گروه‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

  نزار زکا از برخی شخصیت‌های لبنانی که او را فراموش نکرده و پی‌گیری پرونده‌اش شدند از جمله سعد حریری نخست‌وزیر، نجیب میقاتی نخست‌وزیر پیشین و اشرف ریفی رئیس پیشین نیروهای امنیت داخلی لبنان، تشکر کرد.

  قرار است مها زکا الیافی خواهر نزار زکا و مدیر کمپین انتخاباتی‌اش، هفته آینده کنفرانسی خبری در این باره برگزار کند.

  نزار زکا از دعوت توسط مقام‌های ایرانی تا محکومیت

  زکا کارشناس فن‌آوری اطلاعات است و از مدافعان آزادی بیان در اینترنت به شمار می‌رود. او همچنین دبیرکل سازمان اطلاعات و ارتباطات عربی و رئیس بخش سیاست عمومی در ائتلاف جهانی تکنولوژی و خدمات است. این ائتلاف جهانی بیش از 90 درصد صنعت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در جهان را در اختیار دارد.

  نزار زکا در سال 2015 و به دعوت مقامات ایران برای شرکت در یک کنفرانس با موضوع فن‌آوری اطلاعت به تهران رفت ولی در 18 سپتامبر همان سال زمانی که پس از پایان کنفرانس با یک تاکسی از هتل به فرودگاه تهران می‌رفت، ناپدید شد. او به دعوت شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان وخانواده رئیس‌جمهوری ایران به این کشور سفر کرده بود.

  پس از ناپدید شدن این شهروند لبنانی-آمریکایی تلویزیون رسمی ایران اعلام کرد که نزار زکا به اتهام جاسوسی دستگیر شده است. در آن زمان درباره زکا شایع شد که او با افرادی از اپوزیسیون ایران در هماهنگی بود و دادگاه انقلاب او را به 10 سال زندان محکوم کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران