.
.
.

عضو شورای ملی زعفران ایران: زعفران، یک میلیون تومان گرانتر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عضو شورای ملی زعفران ایران، قیمت هر کیلوگرم زعفران را حداقل شش و حداکثر 13 میلیون تومان اعلام کرد که طی یک هفته اخیر، نزدیک به یک میلیون تومان گرانتر شد.

«علی حسینی»، یکشنبه 19 اسفند 1397، به خبرگزاری مهر گفت: «قیمت هر کیلوگرم زعفران حداقل شش میلیون و حداکثر بین 12 تا 13 میلیون تومان و قیمت این کالا، طی حدود یک هفته اخیر، نزدیک به یک میلیون تومان افزایش داشته است».

وی با بیان اینکه مطرح شدن مباحثی مبنی بر عرضه زعفران

بورس باعث ایجاد چنین نوساناتی شده است، افزود: «برخی فکر می‌کنند ما مخالف عرضه این کالا در بورس هستیم در حالی که چنین نیست، ما معتقدیم بورس برای انجام این کار باید استراتژی داشته باشد».

عضو شورای ملی زعفران گفت: «نخست اینکه بورس باید زعفران را به صورت فرآوری و بسته بندی شده عرضه کند و نباید به خام فروشی و فله فروشی دامن بزند، دوم اینکه کالاهای فرآوری شده حاصل از این کالا را عرضه کند که ایجاد ارزش افزوده می‌کنند».

حسینی عرضه زعفران در بورس را به نفع دلالان دانست به این دلیل که 70 تا 80 درصد زعفران دست کشاورزان نیست بلکه دست کارخانجات و دلالان است.

وی تاکید کرد: «زعفران به شکلی که کشاورز تولید می‌کند، غیرقابل عرضه در بورس است».

گفتنی است، ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران در دنیا است. امسال، قیمت این کالا، یک بار دیگر نیز جهشی ناگهانی یافته بود. در 13 اردیبهشت 1397، غلامرضا میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش نرخ 300 هزار تومانی زعفران طی یک هفته، خبر داده بود.

وی دلال بازی و ورود پول های سرگردان در بازار را عامل اصلی گرانی قیمت زعفران اعلام کرده بود.

میری، دلالان را مقصر اصلی این جریان معرفی کرده بود که پس از خرید زعفران از کشاورزان، به جای عرضه در بازار، آن را در خانه، انباشت و نگهداری می‌کردند با این قصد که در نهایت قیمت زعفران، ناشی از کمبود محصول در بازار، با نوسانی ناگهانی روبرو شود.