.
.
.

شهروند آمریکایی زندانی در مشهد دست به اعتصاب غذا زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع حقوق بشری ایران، روز شنبه 9 مارس 2019 خبر دادند که سه تن از زندانیان تبعه خارجی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد از جمله یک گروگان آمریکايی در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت حقوقی‌شان دست به اعتصاب غذا زدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی ایران، سه زندانی تبعه خارجی که در بند 6 زندان وکیل آباد مشهد نگهداری می‌شوند به‌خاطر بلاتکلیفی وضعیت پرونده خود دست به اعتصاب غذا زدند.

هویت این زندانیان، «فهد عبید سلوم عبدالشمری» از کشور کویت، «ابراهیم منصور جمعه» از کشور بحرین و «مایکل آر وایت» از کشور آمریکا اعلام شده است.

این افراد از تاریخ 15 اسفندماه اعلام اعتصاب غذای کامل کرده و از مجامع بین‌المللی و تمامی نهاد‌های حقوق بشری و مردمی درخواست کمک کرده‌اند.

از جزئیات پرونده «ابراهیم منصور جمعه» و «فهید عبید سلوم عبدالشمری» دو زندانی تبعه خارجی تاکنون اطلاعی در دست نیست اما از میان اعتصاب کنندگان، «مایکل آر. وایت» یک سرباز پیشین ارتش آمریکا است که برای دیدار با دوست دختر خود به ایران سفر کرده بود، او از تابستان گذشته در ایران زندانی شده است.

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، این شهروند آمریکايی که مایکل آر. وایت نام دارد ظاهرا تابستان گذشته هنگام خروج از ایران در فرودگاه مشهد بازداشت شده است.

سناتور تام کاتن از اعضای ارشد سنای آمریکا در واکنش به این خبر اعلام کرد:‌ «در انتظارم که با همکارم برای ارائه و تصویب قانون گروگان‌ها در ایران کار کنم تا برای دشمنان مان روشن سازیم که اگر شما یک شهروند آمریکایی را به گروگان بگیرید برایتان عواقب بدی خواهد داشت».

سناتور ارشد جمهوری خواه در توییتر خود نوشت: «مقام‌های رژیم ایران بایستی بخاطر عمل انزجارآور زندانی کردن آمریکایی ها مورد حسابرسی قرار گیرند».