.
.
.

معاون قاسم سلیمانی: نیروی قدس سپاه بشار اسد را به تهران آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسماعیل قاآنی جانشین قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران چهارشنبه 6 مارس گفت این سپاه قدس بود که بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه را به تهران آورد و آن‌هایی که باید بدانند، می‌دانستند.

به گزارش تسنیم، قاآنی با تاکید بر اینکه نیروی قدس با دولت رفیق است، گفت: «ما با دولت تفاوت دیدگاه بسیار داریم، اما بالاخره این دولت، دولت ماست؛ آبروی دولت آبروی ماست و با همه دولت باید کار کنیم و کار هم می‌کنیم».

او با بیان این‌که قاسم سلیمانی و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران «با هم رفیق هستند» افزود: « قای بشار اسد را نیروی قدس سپاه به تهران آورد و آن‌هایی که باید بدانند، می‌دانستند و آنهایی که نباید، نمی‌دانستند؛ بالاخره یک کار حساسی بود».

جانشین فرمانده نیروی قدس گفت: «آقای رئیس جمهوری مطلع بود و ظاهراً غفلتی انجام می‌شود و به آقای ظریف گفته نمی‌شود که اینها همه به خودشان (دولت) بر می‌گردد، اما دشمن می‌خواهد از همه اینها چیزی برای خود درست کند».

سفر روز دوشنبه 25 فوریه اسد به تهران، حاشیه‌های زیادی به دنبال داشت و باعث استعفای ظریف از وزارت امور خارجه شد؛ استعفایی که حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران آن را نپذیرفت و ظریف هم فعالیت‌های خود را در مقام وزیر امور خارجه از سر گرفت.

در تصاویر منتشر شده از دیدارهای اسد با علی خامنه‌ای رهبر ایران و حسن روحانی، ظریف حضور نداشت. بعد مشخص شد که او از این سفر خبر نداشت و از اخبار تلویزیون در جریان قرار گرفته است.

به گزارش سایت «انتخاب»، ظریف در تماسی پیامکی بیان کرد: «بعد از عکس‌های ملاقات‌های امروز، دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر امور خارجه در جهان اعتباری ندارد».

خبرگزاری فارس هم به نقل از یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه را دلیل استعفای او را، عدم اطلاع رسانی دربارده دیدار بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه با مقام‌های ارشد ایرانی عنوان کرد.

البته استعفای ظریف پذیرفته نشد و او هم به فعالیت‌های خود به عنوان وزیر امور خارجه بازگشت.
برخی منابع، محمود واعظی ریس دفتر روحانی را عامل اصلی اطلاع ندادن به ظریف معرفی کردند،

را که به گفته این منابع، واعظی به دنبال جانشینی ظریف است.