.
.
.

روحانی: در جنگ اقتصادی و روانی کنونی من فرمانده هستم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، کشورش را در شرایط جنگ اقتصادی و روانی توصیف کرد و با بیان اینکه هر جنگی نیاز به فرمانده دارد اعلام کرد که رهبر ایران از وی خواسته فرمانده این جنگ باشد و دستور داده دو قوه دیگر با همه توان و در چارچوب مقررات در کنار دولت باشند.

رئیس جمهوری ایران با اشاره به این که در شرایط عادی و معمولی نیستیم بلکه در دوران جنگ اقتصادی و روانی به سر می‌بریم، گفت: عقب نشینی به معنای از دست دادن همه دستاوردهای تاریخی ملت ایران است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، چهارشنبه 15 اسفند 1397، حسن روحانی در جمع مردم لاهیجان با بیان این که در شرایط حساسی قرار گرفتیم بیان کرد با اینکه دشمن می‌خواست اسمال سال شکست نظام ایران باشد اما موفق نشد.

وی به لحاظ تورم، شهریور و مهرماه و تا حدی هم بهمن را سخت‌ترین ماه‌های 1397 دانست و اعلام کرد که هر چند دشمن مشکلاتی برای مردم به وجود آورد اما نتوانست به آرزویش برسد.

روحانی با بیان این که دشمن سعی می‌کند ما را تحریک کند تا ما اولین نقض کننده معاهده خود باشیم گفت: اما آنها در این مسیر ناموفق بودند. در مرحله بعد تلاش کردند دنیا را همراه خود کنند اما هیچ یک از قدرت‌های جهانی و متحدین آمریکا یعنی اروپا در برابر نقشه کاخ سفید سر فرود نیاورد بنابراین آمریکا ناچار شد به تنهایی از پیمان بین المللی که پیمان هفت کشور بود و سازمان ملل و شورای امنیت آن را تأیید کرده بود خارج شود. آن چه انجام گرفت ایستادگی در برابر سازمان ملل و جامعه جهانی و یک تخلف بود ولی آنها در این مرحله هم ناموفق بودند.

رئیس جمهوری ایران اظهار کرد: «دشمنان در مهرماه جلسه شورای امنیت تشکیل دادند اما 14 عضو این شورا در مقابل آمریکا ایستادند. در اجلاس ورشو تلاش کردند جهان را علیه ایران تحریک کند اما آنجا هم شکست خوردند. دشمن در مقابل ملت ما موفقیتی به دست نیاورد اما برای ما مشکلاتی ایجاد کرده است».

وی ادامه داد: ما در شرایط عادی و معمولی نبوده بلکه در شرایط جنگ اقتصادی و روانی هستیم این باید باور همه ما باشد. مردم باید بدانند در یک نبرد هستیم. اختلاف ما با آمریکا هم در این است که آمریکا می‌گوید به 40 سال پیش بازگردید اما ما می‌گویم به عقب برنمی گردیم.

روحانی ادامه داد: آمریکا می‌گوید ایران امروز به ایران سال 1356 و اوایل 1357 تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه در میدان جنگ ما نیز به یک فرمانده نیاز داریم خاطرنشان کرد: «من از اردیبهشت سال جاری خدمت رهبری هم در جلسه خصوصی و دو نفره وهم در جلسه‌ای با حضور مسئولین عالی رتبه گفتم شرایط امروز ما شرایط جنگ روانی دشمن و جنگ اقتصادی است و در مرحله جنگ کشور به یک فرمانده نیاز دارد و همه مسؤولان مردم و ارگان‌های مختلف در کنار هم باید با یک فرماندهی واحد کار خود را پیش ببرند تا دشمن را وادار به شکست کنند».

رئیس جمهوری ایران گفت: «پیشنهاد من این بود و به رهبری هم گفتم خود جناب عالی به عنوان رهبر نظام و انقلاب، فرماندهی این جنگ را عهده دار شوید و همه دولت قوا و مسؤولان در خدمت شما خواهیم بود. راه و مسیر را آن طور که شما هدایت می‌کنید ادامه می‌دهیم اما ایشان در جواب فرمودند که قبول دارم هم شرایط شرایط جنگ است وهم این شرایط نیاز به یک فرمانده دارد اما باید فرمانده این جنگ رئیس جمهوری باشد؛ این تاکید رهبری بود و ایشان بر آن مبنا دستور دادند که دو قوه دیگر با همه توان و در چارچوب مقررات در کنار دولت باشد».

روحانی با بیان اینکه حسن روحانی بدون نمایندگی ملت ایران یعنی هیچ و با نمایندگی ملت ایران یعنی قدرت ملت ایران تاکید کرد: من در آن جلسه آمادگی خودم را اعلام کردم و گفتم دولت و رئیس جمهوری به عنوان نماینده ملت ایران در این جنگ حضور خواهند داشت.

رئیس جمهوری ایران با بیان اینکه سه سال است که ایران در کشاورزی، گازوئیل، نفت، گاز و بنزین به خودکفایی رسیده اظهار کرد: در این مسیر در گندم خودکفا هستیم و گازوئیل، نفت و گاز را نیز صادر می‌کنیم.

وی میزان پرداخت اعتبارات پروژه‌های عمرانی را بیش از میزانی دانست که وعده آن داده شده بود.

روحانی همچنین با بیان اینکه روابط دوستانه با کشورهای همسایه موجب رونق تجارت در کل ایران می‌شود گفت: «ما روابط خوبی با آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان داریم. دولت رابطه سازنده، موثر با همه کشورهایی که می‌خواهند با ایران رابطه داشته باشند را مد نظر دارد. آنهایی که با ما فاصله دارند، مقصر خودشان هستند. آنها از اول انقلاب مانع درست کردند. ما روابط دوستانه با کشورهای همسایه را دنبال می‌کنیم».

بسیاری از کارشناسان، افزایش نا به‌سامانی‌های اقتصادی در ایران طی سال 1397 را محصول تنظیم بودجه‌ای می‌دانستند که توسط دولت برنامه‌ریزی شده بود.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران ایران نیز پیش از این، به نقل از محمدرضا سبزعلیپور، اقتصاددان و رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گزارش داد که به دلیل بودجه سال 1397، زندگی مردم، دچار مشکل و گرفتاری خواهد شد. افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله گازوئیل، افزایش قیمت آب و برق، حذف یارانه نان و متعاقباً افزایش نرخ انواع نان، افزایش مالیات در این اقتصاد بیمار و راکد، افزایش چند برابری و خنده دار عوارض خروج از کشور و دهها مورد دیگر، موجب شکل گیری بحران در جامعه و فشار سنگین مالی به عموم مردم خواهد شد.

سبزعلیپور در ادامه افزود: از افزایش کرایه حمل و نقل کالا و مسافر گرفته تا رشد قیمت مایحتاج مردم، افزایش هزینه های جاری مردم، افزایش نرخ دلار و سفرهای خارجی و ورود گران کالا با نرخ جدید دلار، افزایش قاچاق و رکود تولید، همه این موارد زندگی مردم را فلج و موج جدیدی از تورم و رکود را به راه خواهد انداخت.