فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نماینده مجلس ایران: بازار آشفته و دولت بر قیمت‌ها کنترل ندارد

  منبع: دبى-العربيه.نت

  نماینده مردم شیراز در مجلس ایران با بیان اینکه نهاد های نظارتی از پس کنترل بازار برنمی‌آیند، بازار ایران را آشفته دانست و اعلام کرد که دولت از عهده کنترل قیمت گوشت و خودرو برنیامده و نتوانسته انتظارات مردم را برآورده کنند.

  «بهرام پارسایی»، یکشنبه 3 مارس 2019، به خبرگزاری ایلنا گفت: «نبود تدبیر و مدیریت مناسب در سال آینده، سبب بروز مشکلاتی می شود. با توجه به اینکه در حال حاضر بودجه از مهم ترین موضوعات کشور محسوب می شود بنابراین موکلان مردم تغییرات جزیی را در بودجه سال آینده لحاظ کردند».

  سخنگوی کمیسیون اصل 90 افزود: «تحقق کامل بودجه از نکاتی است که باید به آن توجه کرد چرا که عملیاتی شدن این مهم به صورت حداکثری می تواند تاثیر به سزایی در اقتصاد سال آینده کشور داشته باشد».

  وی با بیان اینکه در بودجه سال آینده فروش نفت را روزانه یک و نیم میلیون بشکه پیش‌بینی کرده‌ایم ادامه داد: «تحقق این بخش همراه با درآمدهای مالیاتی می‌تواند باعث شود که شرایط سختی در پیش رو نداشته باشیم اما عدم تحقق این موارد مشکلاتی را برای کشور رقم می زند».

  حلقه‌های تحریم تنگ‌تر می‌شود

  وی با بیان اینکه تحریم ها یک موضوع جدی در کشور است ادامه داد: «با گذر زمان متوجه می شویم که حلقه های تحریم در حال تنگ تر شدن است، طوری‌که در این وضعیت اگر مدیران نتوانند تدبیر مناسبی به خرج دهند شرایط در سال آینده نگران کننده می شود».

  عضو فراکسیون امید ادامه داد: «مدیران باید در سطح ملی، کلان و خرد جسارت تصمیم‌گیری را به خرج دهند تا در ادامه مردم بتوانند گره و مشکلات خود را در بسیاری از موارد مرتفع کنند».

  گفتنی است، با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های بانکی و پولی، دسترسی ایران به دلار محدود شد تا از این طریق، ارزش ریال ایرانی کاهش یابد؛ ریالی که حالا به دلیل حجم عظیم واردات، بسیار به دلار وابسته شده است.

  به گزارش همشهری، مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی کرده اگر دولت گامی برای خنثی‌سازی آثار تحریم‌ها برندارد؛ اقتصاد ایران در سال آینده بین 3.8تا 5.5درصد کوچک‌تر می‌شود.

  بازوی تحقیقاتی مجلس با ارزیابی اثر تحریم‌ها از سه کانال بحران ارزی، افزایش نااطمینانی و ریسک سرمایه‌گذاری و محدودیت‌های تجاری؛ به تداوم سیاست سرکوب نرخ ارز در دوران بازگشت تحریم‌های آمریکا هشدار داده و تأکید کرده این موضوع نظام بانکی را شکننده‌تر می‌سازد.

  براساس برآورد مرکز پژوهش‌ها با توجه به وابستگی بخشی از درآمدهای دولت به دلارهای نفتی، افت تولید و صادرات نفت، می‌تواند دولت را به ‌ویژه در بخش‌های عمرانی با کسری بودجه مواجه سازد این موضوع در نهایت خطر استقراض دولت از بانک مرکزی را به‌ دنبال دارد و شکل‌گیری موجی از فشارهای تورمی را تقویت می‌کند. از سوی دیگر تحریم‌های آمریکا به‌ دلیل اختلال در نظام ارزی ممکن است صنایعی را که برای تولید به واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای نیاز دارند با مشکل مواجه کند و از این طریق رشد اقتصادی ایران را کاهش دهد.

  از نظر مرکز پژوهش‌های مجلس، خطر دیگر پیش روی اقتصاد ایران، آغاز پدیده فرار سرمایه‌ها از طریق تبدیل دارایی‌ها به ارز درصورت بروز بحران ارزی خواهد بود. به باور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها، این پدیده، اعتماد عمومی به توانایی دولت در اداره اقتصاد را کاهش می‌دهد؛ به‌ ویژه اینکه با آغاز دور جدید تحریم‌ها و نااطمینانی ناشی از محدودیت‌های مالی و تجاری، آشفتگی بازارهای داخلی و مداخلات گاه وبیگاه سیاستگذاران در بازارها، سرمایه‌گذاران را با تردید مواجه می‌سازد و ارزش پول ملی با خروج سرمایه‌ها تشدید خواهد شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران