.
.
.

ظریف: مطرح کردن سخنانی همچون «زوال آمریکا» درست نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پنجشنبه 28 فوریه طی سخنرانی در چهارمین همایش بررسی راهکارهای دستیابی به مرجعیت علمی و پژوهشی که در تهران برگزار شد، مطرح کردن سخنانی همچون «زوال آمریکا» را غیر صحیح دانست.

این در حالی است که شعار «مرگ بر آمریکا» از شعارهایی است که از سوی وابستگان نظام ایران در مراسم گوناگون همواره تکرار می‌شود. علی خامنه‌ای رهبر ایران هم این شعار را از شعارهای اصلی «انقلاب» می‌داند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ظریف در سخنرانی خود ابراز عقیده کرد: «دیگر شرایط به مانند قبل نیست که دو قدرت در عرصه‌ تحولات جهانی و بین المللی تعیین کننده باشد. این دوران تمام شده است و دنیا و عرصه‌ بین‌الملل وارد یک مرحله انتقالی شده است که این مرحله به عنوان مرحله پسا غربی شناخته می‌شود».

او در عین حال گفت: «وقتی من می‌گویم وارد جهان پسا غربی شده‌ایم این سخن به این معنا نیست که من پیش بینی زوال آمریکا را می‌کنم. چرا که نه بلدم و نه درست است چنین سخنانی را مطرح کرد. در این گونه جمع‌ها باید سخنان علمی و مبتنی بر واقعیت مطرح کرد».

ظریف عالی ترین مقام نظام ایران است که پس از قطع روابط میان واشینگتن و تهران، با وزیر امور خارجه آمریکا مذاکره است. البته این مذاکره در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا بود.

پس از تغییر دولت ایالات متحده و روی کار آمدن دونالد ترامپ، دولت جدید از توافق هسته‌‌ای به دست آمده در دولت اوباما خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت.