.
.
.

عکاسان ایرانی به دلیل تحریم آمریکا از شرکت در مسابقه «‌نشنال جئوگرافیک» محروم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

موسسه «نشنال جئوگرافیک» به مناسبت 100 میلیونی شدن دنبال‌کنندگان صفحه اینستاگرام خود مسابقه‌ای بین‌المللی ترتیب داد اما از شرکت عکاسان ایرانی در آن، به دلیل تحریم های آمریکا جلوگیری شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، شنبه 23 فوریه 2019، این تصمیم مؤسسه آمریکایی نشنال جئوگرافیک، امروز با واکنش متعدد عکاسان ایرانی همراه بوده و بسیاری از آنان در صفحه‌های شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی به این عملکرد اعتراض کردند.

طبق شرایط عنوان شده در سایت رسمی نشنال جئوگرافیک، شرکت در این مسابقه که جایزه آن سفر عکاسی به «تانزانیا» است، برای عکاسان کشورهای ایران، کوبا، کره شمالی، سودان و سوریه ممنوع است.

این اولین باری نیست که عکاسان ایرانی از حضور در مسابقات این رسانه منع شده‌اند. در سال 2012 نیز محرومیت ایران از شرکت در مسابقات جهانی «‌نشنال جئوگرافی» خبرساز شد.

در سال 2012 مؤسسه نشنال جئوگرافیک دلیل اقدام خود را اعمال محدودیت‌های سختگیرانه از سوی دولت آمریکا برای نقل و انتقالات مالی به حساب اتباع ایرانی عنوان کرد.

با این حال تاکنون یک عکاس ایرانی به نام «محسن کرامتی» توانست جزو برندگان مسابقات 2018 این مؤسسه باشد.

گفتنی است، در 9 می 2018، دونالد ترامپ اعلام کرد که آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک 1+5 (JCPOA = برجام) خارج می‌شود.

ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت این کشور از تروریسم، اعلام کرد که رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده ‌است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده ‌است. بر اساس بندی از قطعنامه 2231 که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده‌ است. با این حال ایران در دو سال اخیر چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته ‌است و موشک‌های ایران در دست برخی گروه‌های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده‌ است.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق بین شش قدرت جهانی عضو گروه 1+5 با ایران، خاطرنشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می‌کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.