فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پلیس ایران: تصادفات رانندگی در سال گذشته 16 هزار قربانی گرفت

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  معاون اجتماعی پلیس راهور ایران، قربانیان حوادث و تصادفات رانندگی در سال گذشته را 16 هزار و 201 نفر و مجروحان را 335 هزار نفر اعلام کرد.

  بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، شنبه 16 فوریه، در مراسم اختتامیه جشنواره ایده‌ها گفت: «حوادث و تصادفات رانندگی در سال گذشته جان 16 هزار و 201 نفر از هموطنان ما را گرفت و 335 هزار نفر مجروح برجای گذاشت».

  وی افزود: «در این میان هفت درصد تولید ناخالص ملی کشور بلعیده شد. مثلاً یک پسربچه دو ساله را روی باک موتور رانندگی کرده و از پشت سر به یک وانت می زند، آن پسربچه در جا فوت می کند، بعد پدر با دیدن فوت بچه سنگ کوب می کند و فوت می کند».

  جهانی در پایان بیان کرد: «در سال 1384، هفت میلیون وسیله نقلیه داشتیم که الان تعداد این وسیله های نقلیه 32 میلیون شده و تعداد کشته های تصادفات قبلاً در سال 1384، 28 هزار نفر بوده که الان 16 هزار و 201 نفر شده است».

  گفتنی است، سالانه یک میلیون و 350 هزار نفر در حوادث رانندگی جهان کشته می‌شوند و البته ایران در آماری که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده در رتبه 38 است آن هم با نرخ 32.30 درصدی مرگ و میر جاده‌ای.

  بر اساس گزارش ایرنا، در دنیا به ازای هر 10 هزار خودرو سالانه حدود 9 نفر در تصادف ها قربانی می‌شوند، در حالی که در ایران به ازای این تعداد خودرو، 37 نفر کشته می‌شوند.

  در عین حال بر اساس برخی آمارها سالانه حدود 800 هزار تصادف رانندگی در ایران رخ می‌‌دهد که منجر به کشته شدن روزانه 43 نفر می شود. این رقم برای هر 71 دقیقه یک نفر است و در واقع حوادث رانندگی در ایران، پس از آلودگی هوا بیشترین قربانی را دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران