فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روحانی کشورهای همسایه ایران را به تدارک حمله «تروریستی» زاهدان مت

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با اتهام کشورهای همسایه ایران، به دست داشتن در حمله مسلحهانه به نیروهای سپاه پاسداران در زاهدان در استان بلوچستان، با طعنه به کشورهای همسایه ایران خواسته است که «به امید تامین امنیتشان توسط آمریکا و صهیونیست‌ها نباشند و با یادآوری حمله صدام به ایران و شکستش، به تعبیر وی مزدوران را گزینه نامناسبی برای تامین امنیت کشورهای منطقه دانست.

  بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، یکشنبه 17 فوریه 2019، حسن روحانی در اجتماع مردم بندرلنگه در ورزشگاه این شهر گفت: «بی‌تردید ملت بزرگ ایران انتقام خون شهدای مرزبان ما در سیستان و بلوچستان را خواهد گرفت».

  وی با تاکید بر انتقام جویی خون کشته شدگان حادثه انتحاری سیستان و بلوچستان، مجریان این عملیات را مزدورانی خواند که از انتقام خدا و مردم ایران در امان نخواهند ماند.

  روحانی چنین حوادثی را سبب تشویق بیشتر ایران برای مبارزه با تروریسم دانست و بیان کرد: اجازه نمی دهیم تروریست‌هایی که سلاح و پولشان را از جاهای دیگر تامین می‌کنند، در منطقه ما فعالیت کنند و دست به اقدام های تروریستی بزنند. وی در ادامه اظهار کرد: ما در منطقه خلیج فارس روابط برادرانه و صمیمی می خواهیم، هیچ گاه ما آغازگر تجاوزی در کل منطقه نبودیم و ما به همسایگان خود گفتیم که ایران از پس این حمله بر می آید و دشمن را شکست خواهد داد.

  روحانی با تاکید بر اینکه کسانی که در منطقه فکر می‌کنند آمریکا و صهیونیست‌ ها امنیت آنها را تامین می کنند، سخت در اشتباه هستند، یادآور شد: روزی که صدام به ایران حمله کرد به کشورهای همسایه اعلام کردیم که ایران دشمن خود را شکست خواهد داد و بدانند که مزدوران برای آنها امنیت نخواهند آورد.

  وی ادامه داد: برخی از آنها به صدام تکیه کرده بودند تا امنیت بگیرند در حالی که ایران در منطقه امنیت ‌آفرین بود و بعدها دیدند که همان صدام به کویت حمله کرد و کسانی که فکر می‌کردند صدام مایه امنیت آنها است به اشتباه خود پی بردند. رییس جمهوری ایران با تاکید بر اینکه امنیت منطقه به دست خود ما تامین می‌شود و باید با اتحاد و همبستگی امنیت را تامین کنیم، گفت: متاسفانه برخی همسایگان ما راه اشتباه را انتخاب کردند و به سراغ آمریکایی ها و صهیونیست ها رفته اند، این ها به اشتباه فکر می‌کنند که ایران چشم طمع به آنها دارد در حالی که ایران خواهان روابط صمیمانه با همه کشورهای منطقه است.

  وی تاکید کرد: کسانی که فکر می کنند امنیت منطقه دست ما مسلمانان است، چقدر احساس خطر می کنند و باید ما متحد و کنار هم باشیم و امنیت منطقه را حفظ کنیم و روابط برادرانه و دوستانه با هم داشته باشیم.

  روحانی انقلاب ایران را یک انقلاب اسلامی و مردمی دانست که 40 سال است این واقعیت را نشان داده و دنبال معنویت و امنیت و پیشرفت کل منطقه است و امروز عمل، زبان، رفتار و گفتار نظام ایران نیز همین را می گوید.

  وی تاکید کرد: یکی از اهداف قدرت های استکباری در طول سال های گذشته، اختلاف بین مذاهب و اقوام بوده که گاهی موفق و گاهی ناموفق بوده اند. روحانی با اشاره به موقعیت هرمزگان و داشتن بیش از 900 کیلومتر مرزهای ساحلی و 14 جزیره بسیار و تنگه راهبردی هرمز، این استان را بسیار مهم برای ایران توصیف کرد.

  گفتنی است، 13 فوریه 2019، یک دستگاه اتوبوس حامل نیروی سپاه که پس از اتمام ماموریت مرزبانی از منطقه عازم موطن خود بودند در جاده خاش-زاهدان توسط خودروی انتحاری هدف حمله قرار گرفت که در جریان این حادثه 27 تن کشته و 13 نفر مجروح شدند.

  قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه‌ای این حمله انتحاری را تأیید کرد.

  مسئولیت این حمله انتحاری را گروه جیش العدل به عهده گرفت.

  بر اساس گزارش تابناک، اتوبوس پرسنل شیفت سپاه در محدوده چانعلی جاده خاش-زاهدان بر اثر برخورد خودروی انتحاری منفجر شد. در جریان این حمله علاوه بر انفجار اتوبوس، سرنشینان شماری از خودروهای عبوری نیز قربانی این حمله شدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران