.
.
.

نماینده مجلس ایران: بخشی و قلیان بدون اجبار به ارتباطشان با بیگانگان اعتراف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نماینده مردم شوش در مجلس ایران، شکنجه و اجبار بخشی و قلیان را دلیلی برای بی اعتبار شدن اعترافاتشان ندانست و با بیان اینکه مردم بازیچه نیستند تاکید کرد که این دو فعال کارگری بدون آنکه اجباری باشد، به ارتباطشان با بیگانگان اعتراف کرده اند و این مسئله به‌ صورت تخصصی در قوه قضاییه پیگیری می‎شود. نماینده مجلس و استاندار هم در این حیطه نمی‎توانند وارد شوند.

راضی‌ نوری، شنبه 27 بهمن، به خبرگزاری ایرنا گفت: در حال حاضر وکیل بخشی و قلیان باید از آن‌ها دفاع کند و در این شرایط، دیگر ورود نمایندگان و استاندار جایگاهی ندارد.

وی افزود:‎ «با توجه به پخش مستند اعترافات سپیده قلیان و اسماعیل بخشی در تلویزیون، اکنون این موضوع به ‌صورت تخصصی در قوه قضاییه بررسی می‎شود و پیگیری استاندار و نماینده مجلس در این شرایط جایگاهی ندارد».

نوری بیان کرد: «دیگر این پرونده، کار تخصصی مجموعه‎های قوه قضاییه است، زیرا این افراد در مستندی که صداوسیما منتشر کرد اعترافاتی داشتند».

وی همچنین در واکنش به اینکه گفته می‎شود این اعترافات اجباری بوده ‎است، اظهار کرد‎: «نه، این‎ها دلیل نمی‎شود. مردم که بازیچه نیستند. بدون آنکه اجباری باشد، گفتند که ارتباطشان با مجموعه‎های بیگانه مسجل است و اکنون این مسئله به ‌صورت تخصصی در قوه قضاییه پیگیری می‎شود. ورود نماینده مجلس و استاندار هم در این حیطه نمی‎تواند صورت بگیرد».

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا دیگر نمایندگان مردم خوزستان به این موضوع وارد نمی‌شوند، تصریح ‎کرد: نه! با توجه به اعترافاتشان چطور می‎توان وارد شد؟ وقتی فرد با زبان خودش به ارتباطش با بیگانگان اعتراف می‎کند و نظم و انضباط مجموعه‎ای را به هم زده ‎است، نماینده مجلس ورودی نخواهد داشت.

وی توضیح داد: «در حال حاضر وکیلشان باید از آن‌ها دفاع کند و در این شرایط، دیگر ورود نمایندگان و استاندار جایگاهی ندارد».

گفتنی است، اوایل بهمن‎ماه 1397، مستندی با عنوان «طراحی سوخته» از تلوزیون ایران پخش شد که مدعی ارتباط اسماعیل بخشی و سپیده قلیان با گروههای خارج از کشور شد. پس از انتشار این مستند، آنها دوباره بازداشت شدند.

پیش از این، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان درباره وضعیت این دو فعال کارگری، گفت: «این دو نفر در اختیار دستگاه قضایی هستند و اطلاعی درباره جزئیات وضعیت آنها وجود ندارد. اما امروز عصر (هفتم بهمن‌ماه) جلسه‎ای با مسئولان مربوطه داریم و جزئیات را پیگیری خواهم کرد».

اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و چند تن دیگر از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در پی چند هفته اعتصاب و اعتراض به خصوصی‌سازی و عدم پرداخت حقوق ماهیانه خود، 27 آبان 1397 بازداشت و 21 آذر آزاد شدند.