.
.
.

وزیر امور خارجه ایران به توییت ترامپ پاسخ داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر امور خارجه ایران بامداد روز سه شنبه 12 فوریه 2019، به توییت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مورد چهل سالگی انقلاب ایران پاسخ داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، ترامپ در دقایق اولیه بامداد روز سه‌شنبه در توییتی به زبان های فارسی و انگلیسی نوشت: «40 سال فساد. 40 سال سرکوب. 40 سال ترور. رژیم ایران فقط موجب چهل سال شکست شده است. مردم ایران که مدت‌هاست در رنجند شایسته آینده روشنتری هستند».

در برابر این توییت رییس جمهور آمریکا، محمدجواد ظریف نیز به صورت توییتری به دونالد ترامپ پاسخ داد و در صفحه توییتر خود نوشت: «چهل سال شکست در پذیرش اینکه ایرانی ها هرگز مطیع نخواهند شد. چهل سال شکست در تطبیق دادن سیاست آمریکا با واقعیت. چهل سال شکست در بی ثبات کردن ایران از طریق خونریزی و پول خرج کردن. پس از چهل سال انتخاب‌های اشتباه وقت آن رسیده است که دونالد ترامپ در سیاست شکست خورده آمریکا بازنگری کند».

توافق هسته‌ای یا همان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، سال 2015 طی مذاکره میان ایران و گروه 1+5 به دست آمد و محمد جواد ظریف در کنار همتای آمریکایی‌اش جان کری نقشی در دست یابی به این توافقنامه داشتد.

برپایه این توافق، در مقابل محدود شدن برنامه اتمی تهران، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد. اما ترامپ در ماه مه سال گذشته به وعده انتخاباتی خود عمل کرد و خروج کشورش از برجام را اعلام کرد.

اگرچه توافق هسته‌ای با خروج آمریکا لغو نشد و دیگر کشورها بر پایبندی به آن تاکید دارند، اما تحریم‌های ایالات متحده باعث شد ده‌ها شرکت خارجی از جمله شرکت‌های اروپایی و آسیایی از بازار ایران خارج شوند. بانک مرکزی و صنعت و همچنین نفت حمل و نقل ایران نیز تحت تحریم قرار دارند.