.
.
.

دیوان بین‌المللی امروز حکم خود را درباره اموال بلوکه شده ایران در آمریکا صادر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیوان بین‌المللی دادگستری چهارشنبه 13 فوریه، حکم خود را درباره اموال بلوکه شده ایران در آمریکا که تهران خواستار استرداد آن است اما واشینگتن می‌گوید باید به «قربانیان تروریسم» پرداخت شود، اعلام خواهد کرد.

دادگاه عالی آمریکا سال 2016 حکمی صادر کرد که برپایه آن، ایران باید این اموال را به نجات یافتگان و خانواده‌های قربانیان حملاتی بپردازد که تهران متهم به انجام آن است. از جمله این حملات، انفجار سال 1983 پایگاه تفنگداران آمریکایی در بیروت پایتخت لبنان است.

ایران می‌گوید که حکم دادگاه آمریکایی، نقض پیمان دوستی میان دو کشور به شمار می‌آید که سال 1955 پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران امضا شده بود.

اکتبر گذشته در آخرین رسیدگی به شکایتی که ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه ارئه داده بود، نماینده واشینگتن گفت: «دستان ایران آلوده و حمایتش از تروریسم شهره است. باید پرونده از پایه و اساس رد شود».

دیوان بین‌المللی دادگستری عالی‌ترین دادگاه سازمان ملل است که پس از جنگ جهانی دوم برای حل و فصل اختلاف‌ها میان کشورهای عضو تاسیس شد.

احکام دادگاه الزام‌آور و غیر قابل تجدید نظر است، اما ابزاری برای اجرای این احکام ندارد.

حکمی که قرار است صادر شود، می‌تواند تنش را میان دو کشور تشدید کند، به ویژه پس از آن‌که آمریکا اکتبر گذشته تصمیم به خروج از توافق هسته‌ای و از سرگیری تحریم‌ها علیه تهران گفت.

ایالات متحده همچنین خروج از توافق دوستی با ایران را اعلام کرد.