.
.
.

اعلام آمادگی روحانی برای گفت‌وگو با آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران از آمادگی کشورش برای گفت‌وگو با ایالات متحده آمریکا گفت، اما در عین حال تاکید کرد که ایران تسلیم فشارهای ایالات متحده نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، روحانی چهارشنبه 13 فوریه در جلسه هیئت دولت گفت: «اگر ملت ما در برابر آمریکا تسلیم شد، دیگر تا آخر باید تسلیم شویم یعنی باید کشور، عزت، استقلال‌ و هویت‌مان را واگذار کنیم».

روحانی تصریح کرد: «اگر کسی در یک موضوع خاصی با ما حرف و گفت وگو داشت، در صورتی که حرمت کشور و قانون و مقررات بین‌المللی را محترم بشمارد، ما همیشه اهل گفت و گو، کلام، منطق و جدال احسن به تعبیر قرآن مجید هستیم اما حاضر به پذیرش تحمیل، زور و فشار و زیرپا گذاشتن حقوق ملی خود نیستیم».

پس از پیروزی انقلاب ایران در 40 سال پیش، شماری از دانشجویان انقلابی سفارت آمریکا در تهران را اشغال کرده و دیپلمات‌ها را به گروگان گرفتند. این حادثه به قطع روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا منجر شد.

سال 2015 برای نخستین بار پس از قطع روابط، وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات هسته‌ای با یکدیگر گفت‌وگو کردند. باراک اوباما رئیس‌جمهوری وقت آمریکا هم یک بار با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران تلفنی گفت‌وگو کرد. نتیجه این گفت‌وگوها توافق هسته‌ای بود.

ماه مه 2018، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، خروج کشورش را از توافق هسته‌ای و از سرگیری تحریم‌های اتمی علیه ایران را اعلام کرد. او توافق منعقد شده در سال 2015 را «ناقص» و «بدترین توافق ممکن» توصیف کرده و خواهان مذاکره برای توافقی جدید است.

وافق هسته‌ای یا همان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، سال 2015 طی مذاکره میان ایران و گروه 1+5 به دست آمد. این گروه را آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان تشکیل می‌دهند.

برپایه این توافق، در مقابل محدود شدن برنامه اتمی تهران، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.

اگرچه توافق هسته‌ای با خروج آمریکا لغو نشد و دیگر کشورها بر پایبندی به آن تاکید دارند، اما تحریم‌های ایالات متحده باعث شد ده‌ها شرکت خارجی از جمله شرکت‌های اروپایی و آسیایی از بازار ایران خارج شوند. بانک مرکزی و صنعت و همچنین نفت حمل و نقل ایران نیز تحت تحریم قرار دارند.