.
.
.

زیباکلام: گفتمان در انقلاب جایگزین آزادی، لغو شکنجه و لغو سانسور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک استاد دانشگاه سرشناس در ایران، گفتمان اصلی انقلاب ایران در سال 1357 را آزادی‎خواهی، دموکراسی، آزادی زندانیان سیاسی، لغو شکنجه، لغو سانسور، حاکمیت قانون و پاسخگو بودن حکومت در برابر سیاست‎های خرد و کلان معرفی کرد که در حال حاضر گفتمان رادیکال جایگزین آن شده است.

«صادق زیباکلام»، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی، شنبه 9 فوریه، در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی درباره مشکلات ایران در این سال‎ها به خبرگزاری ایرنا گفت: «بزرگ‎ترین، مهم‎ترین و عمده‎ترین نقطه‌ضعفی که من برای ایران در این 40 سال برمی‎شمرم، پشت پا زدن و به حاشیه راندن اهداف و آرمان‎های انقلاب و در عوض، طرح و اشاعه گفتمان رویارویی با غرب و آمریکاستیزی است و من این گفتمان را گفتمان رادیکال نامیده‎ام».

وی در ادامه تصریح ‎کرد: «این گفتمان رادیکال، به‌ جای گفتمان اصلی انقلاب، توسعه یافت. اما گفتمان اصلی انقلاب، آزادی‎خواهی، دموکراسی، آزادی زندانیان سیاسی، لغو شکنجه، لغو سانسور، حاکمیت قانون و پاسخگو بودن حکومت در برابر سیاست‎های خرد و کلان بود. این‎ها اهداف، آرمان‎های انقلاب اسلامی و همچنین اسباب بروز مخالفت با رژیم شاه شده بودند».

این تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است که اگر در سال 1357 از میلیون‎ها نفری که در راهپیمایی‎ها شرکت می‌کردند نظرسنجی می‎شد و از آنها می‎پرسیدند چه مشکلی دارند، آن وقت اغلب پاسخ‎ها ناظر به دموکراسی‎خواهی و آزادی‎خواهی بود.

وی، بزرگ‎ترین مشکل ایران در این 40 سال را تضعیف آرمان‎های آزادی‎خواهی و دموکراسی‎خواهی و در یک کلام، گفتمان انقلاب اسلامی دانست.