فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گزارشگران بدون مرز از دست‌یابی به پرونده محرمانه 1 میلیون و700 هزار ایرانی خبر داد

  منبع: دبی-العربیه.نت

  سازمان گزارشگران بدون مرز با اعلام این خبر که به پرونده قضایی یک میلیون و هفتصد هزار شهروند ایران دست پیدا کرده، درباره سرکوب این افراد دست به افشاگری زد.

  به گزارش رادیو فرانسه سازمان گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است، روز پنج‌شنبه 7 فوریه 2019 ، در جریان یک نشست مطبوعاتی، تحت عنوان «40 سال دروغ حکومت جمهوری اسلامی ایران: رونمایی گزارشگران بدون مرز از یک سند قضایی ایران» با حضور شیرین عبادی، وکیل مدافع حقوق‌بشر و برنده جایزه نوبل صلح، ایرج مصداقی، کنشگر حقوق بشر، تقی رحمانی، فعال سیاسی و منیره برادران، کنشگر حقوق بشر، از دستیابی به یک پرونده حاوی «داده‌های دستگاه قضایی ایران» که در آن پرونده یک میلیون و هفتصد هزار نام از اقشار مختلف جامعه به ثبت رسیده است، پرده برداشت.

  بنا بر اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز، «واکاوی این پرونده برای نخستین بار نشان می‌دهد دستگاه قضایی ایران تلاش کرده است که حقیقت را درباره وضعیت و اتهام‌های روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی دستکاری و بزک کند».

  سازمان گزارشگران بدون مرز می‌افزاید: «این پرونده محرمانه، حاوی "مشخصات دقیق افراد، از جمله، نام، تاریخ بازداشت و اتهام و نام نهاد بازداشت‌کننده» است.

  سازمان گزارشگران بدون مرز تایید می‌کند که در بررسی‌های دقیق پژوهشگران، اسامی 860 روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار که در فاصله سی ساله، طی سال‌های 58 تا 88، مورد بازداشت قرار گرفته یا زندانی یا اعدام شدند، در این پرونده به ثبت رسیده است اما در این پرونده به حرفه "روزنامه‌نگاری" این افراد اشاره‌ای نشده است.

  رادیو فرانسه در ادامه گزارش خود آورده که کریستف دولوار، مدیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز، در جریان نشست مطبوعاتی روز پنج‌شنبه تاکید کرد: «این پرونده نشان می‌دهد که نظام جمهوری اسلامی ایران به مدت چهل سال با سرکوبی بی‌کم و کاست و سازمان داده شده، صدها زن و مرد را برای عقیده یا کار اطلاع‌رسانی به بند کشیده است و این نهاد، از میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، می‌خواهد تا مقامات جمهوری اسلامی ایران را به پاسخگویی در برابر این اقدامات فرا بخواند.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران