فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خطیب جمعه تهران: آب‌نبات تلخ اروپا همان برنامه تحقیرآمیز نفت در برابر غذاست

  منبع: دبی-العربیه.نت

  خطیب نماز جمعه تهران، اروپا و آمریکا را سر و ته یک کرباس دانست و از مسئولان خواست به یک آب‌نبات تلخ اروپایی‌ها قانع نباشند. وی آنچه اروپایی ها به ایران دادند را همان سیاست نفت در برابر غذا خواند که تحقیر ملت را به دنبال دارد. او به سازوکار مالی اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا اشاره دارد.

  بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، جمعه 19 بهمن 1397، احمد خاتمی، در خطبه‌های نماز جمعه، با اشاره به مذاکرات ایران درباره برجام اظهار کرد: «از مذاکره آبی گرم نشده، گرم نمی‌شود و گرم نخواهد شد، می‌خواهند شما را خسته نشان دهند».

  او خطاب به مسئولین ایرانی اظهار کرد:‌ «نه آمریکا نه اروپا خیرخواهتان نیستند. آنها سختی شما را می‌خواهند و می‌خواهند شما مدام مشکل داشته باشید. اروپا و آمریکا سر و ته یک کرباس هستند. نمی‌گویم مذاکره و کارهای دیپلماسی نداشته باشید اما شما را به خدا به یک آب‌نبات تلخ اروپایی‌ها قانع نباشید. این چیزی که به شما دادند همان سیاست نفت در برابر غذاست که تحقیر یک ملت است.»

  خاتمی ادامه داد: «یکی از مقامات اروپایی گفته که به شرط پذیرش FATF این کارها انجام می‌شود، فضول‌ها چه ربطی به شما دارد این تصمیم مردم ماست. مسئولین وزارت خارجه هم به خوبی جواب آنها را دادند و گفتند ربطی به شما ندارد. در مورد FATF مرجع تشخیص مصلحت نظام تصمیم می‌گیرد».

  خطیب نمازجمعه تهران تأکید کرد: «مردم در برابر گرانی افسارگسیخته مقاومت کردند. مدیریت جهادی، نظارت دقیق بر قیمت‌ها، برخورد قاطع با مفسدان، تحمل و صبر انقلابی مردم می‌تواند جلوی این گرانی‌ها را بگیرد».

  گفتنی است، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگویی با شبکه عرب زبان روسیا الیوم در پاسخ به سوالی در رابطه با ساز و کار ویژه مالی ایران با اروپا (اینستکس) گفت: «این ساز و کار مالی نشان دهنده اراده و خواسته اتحادیه اروپا است، بعد از خروج آمریکا از برجام اروپایی‌ها در ماه می 2018، در وین طی بیانیه‌ای از سوی خانم موگرینی و وزرای خارجه سه کشور اروپایی یعنی انگلیس، آلمان و فرانسه اعلام کردند که دوازده تعهد در برجام وجود دارد که مهم‌ترین آنها عادی‌سازی روابط مالی با ایران، سرمایه‌گذاری در ایران، فروش نفت و دستیابی به درآمد حاصل از آن از طریق بانک‌ها، همکاری در حمل و نقل هوایی و دریایی و اینکه انواع همکاری‌ها با ایران تداوم یابد».

  محمدجواد ظریف ساز و کار مالی اروپایی ها را یک مقدمه دانست که در آینده گسترش می یابد و توضیح داد: «آنها برای اجرایی کردن این مساله نیازمند ساز و کاری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و یا کاستن از نتایج منفی آن بودند، اروپایی‌ها معتقد بودند که از چند ماه پیش می‌توانستند این ساز و کار مالی را اعلام کنند اما مساله بیش از آن چیزی که فکر می‌کردند طول کشید، چه بسا دلیل این تأخیر فشارهای آمریکا و یا خود اروپایی‌ها بود».

  وی در ادامه بیان کرد: «اکنون برای اروپایی‌ها مساله مهم‌تر از حفظ منافع ایران، مساله اعتبار و جایگاه خود آنهاست، ما در حال امتحان جایگاه و اعتبار اروپا هستیم. ما از فعالیت‌های خود دست نخواهیم کشید و منتظر اقدامات اروپا نیز هستیم».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران