.
.
.

وکیل اسماعیل بخشی: عدم دسترسی به وکیل، مصداق بارز شکنجه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وکیل اسماعیل بخشی، عدم دسترسی موکلش به وکیل را مطابق میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت به عنوان «مصداق بارز شکنجه» اعلام کرد.

فرزانه زیلابی، وکیل اسماعیل بخشی، کارگر بازداشتی شرکت نیشکر هفت تپه، چهارشنبه 6 فوریه 2019، طی یک پست تلگرامی که در کانال سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه منتشر شد، نوشت: «اسماعیل بخشی که پس از حدود یک ماه بازداشت با تبدیل قرار بازداشت به وثیقه 400 میلیونی آزاد شده بود، چون به درخواست خانواده و وکیلش، مبنی بر ارجاع وی به پزشکی قانونی، در طول مدت بازداشت، ترتیب اثر داده نشده بود با ناامیدی از نتیجه اقدام قانونی، با انتشار رنجنامه ای از دوران بازداشت خود اعلام نمود که توسط مامورین حین دستگیری و در طول مدت بازداشت مورد آزار و اذیت بدنی، روحی و روانی واقع شده است و در همین خصوص شکایتی را علیه ماموران امنیتی اداره اطلاعات مطرح نمود. متأسفانه در حالی که پیگیری های قانونی و پزشکی پرونده یاد شده در حال انجام بود. یکم بهمن ماه با فک قرار وثیقه قبلی دوباره بازداشت شد و در اختیار اداره اطلاعات قرار گرفت. در همین اثنا کارگری که شاهد پرونده بود نیز بازداشت شد».

وی افزود: «سه اتهام جدید تفهیم شده به موکلم؛ نشر اکاذیب، فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مقامات است. در پرونده جدید نشر اکاذیب، بدون موافقت با دیدار آقای بخشی، طی هماهنگی تلفنی بازپرس پرونده، ستاد خبری اهواز که برابر قانون، مرجع ذیصلاح قانونی و رسمی محسوب نمی شود صرفا وکالت نامه را جهت امضاء و اعطای وکالت تحویل گرفت. ولی در خصوص اتهام امنیتی فعالیت تبلیغی علیه نظام، همچنان از دسترسی به وکیل انتخابی خود محروم می باشد، زیرا اینجانب جزء وکلای مورد تأیید و معتمد رئیس قوه قضائیه، موضوع تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری نمی باشم».

زیلابی تاکید کرد: «عدم دسترسی به وکیل، مطابق میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، به صراحت به عنوان «مصداق بارز شکنجه» درج شده است. بنابراین تبصره ماده 48 و محروم نمودن فرد بازداشت شده از دسترسی به خدمات حقوقی وکیل را یک شکنجه مصوب در قانون آیین دادرسی کیفری ایران می‌دانم».

وی در پایان اظهار کرد: «به دلیل اخبار ضد و نقیضی که از وضعیت سلامتی آقای اسماعیل بخشی و انتقال وی به بیمارستان منتشر شده، جهت رفع نگرانی خانواده وی، روز چهارشنبه درخواست ملاقات ارائه کردم اما مورد موافقت قرار نگرفت و روز یکشنبه، دوباره درخواست ارائه دادم و امیدوار هستم که با این درخواست موافقت شود».

گفتنی است، اسماعیل بخشی به عنوان نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در تجمعات شرکت می کرد و به همین دلیل بازداشت و مطابق گفته هایش مورد شکنجه قرار گرفت. وی پس از آزادی با انتشار یک پست در صفحه اینستاگرامش که هم اکنون از دسترس خارج شده، وزیر اطلاعات را به مناظره زنده تلوزیونی دعوت کرد. بخشی رفتار ماموران اطلاعات در طول بازداشت را به شدت مورد انتقاد قرار داد و آن را مصداق شکنجه جسمی و روانی دانست اما مقامات ایران هر گونه شکنجه را تکذیب کردند. پس از آن، تلوزیون ایران، در قالب مستندی به نام «طراحی سوخته» اعترافاتی از بخشی را پخش کرد که خود را وابسته به گروههای مخالف در خارج از کشور معرفی می کرد. بلافاصله پس از آن، بخشی بار دیگر در منزل شخصی خود دستگیر شد.