.
.
.

فعالان کُرد: « دختر 11 ساله ایلامی در ازای 15 میلیون تومان به عقد مردی 50 ساله در آمد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نهادهای حقوق‌بشری کُردی گزارش کرده‌اند که دختر 11 ساله‌ای در یکی از روستاهای اطراف ایلام ناچار به ازدواج با مرد 50‌ ساله‌ای شده که 39 سال از او بزرگتر است. پدر این دختر خردسال به این مرد 15 میلیون تومان بدهکار بود.

«هه‌نگاو» نهاد حقوق بشری کردستان به استناد گزارش‌های حقوق بشری در استان کردستان فاش کرد دختر 11 ساله‌ای در یکی از روستاهای اطراف بخش (زردلان و هلیلان) شهرستان ایلام به عقد مرد 50 ساله‌ای درآمده که از پدرش 15 میلیون تومان طلبکار است.

یکی از اشخاصی که از نزدیک با زهرا ملاقات داشته، درباره این دختر خردسال گفته وی هم اکنون در روستای «پیامن زردلان» زندگی می‌کند و دچار مشکلات روحی روانی شدە و از شد کمر درد بە خود می پیچد، دردی کە توجیهی برای درمان آن وجود ندارد.“

یکی از روزنامەنگاران ساکن ایلام در اینبارە بە «هەنگاو» گفت: «بە دلیل مشکلات اقتصادی، فقر و اینکە بخش زیادی از ساکنین منطقە زردلان و هلیلان فاقد شناسنامە هستند، تاکنون چندین مورد اینچنین مشاهدە شدە و ترس آن می‌رود کە بە یک پدیدە رایج و کودکان و دختران این منطقە بە کالایی فروشی تبدیل شوند».

خبرگزاری ایسنا در آخرین روز سال 2018 گزارشی آماری بر اساس آمارهای معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری ایران، سازمان ثبت احوال و برخی نتایج پژوهش‌های محققان اجتماعی درباره ازدواج دختران بین 10 تا 15 سال در ایران در دوره زمانی سال‌های 90 تا 95 شمسی منتشر کرد.

براساس این گزارش در این دوره زمانی به طور میانگین 5 درصد دخترانی که در ایران ازدواج کرده‌اند، 10 تا 15 سن داشته‌اند. تنها در سال 93 شمسی 40 هزار و 228 مورد ازدواج دختران 10 تا 15 ساله ثبت شده است.

در همین دوره زمانی 963 دختر زیر 10 نیز در ایران ازدواج کرده‌اند. این در حالی است که سن قانونی ازدواج در ایران برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال تعیین شده است.

ایسنا در ادامه گزارش خود ذکر کرد که در سال 95 از مجموع ازدواج‌های ثبت شده در ایران 17 درصد، معادل 43 هزار ازدواج مربوط به دختران و پسران زیر 15 ساله بوده و از این تعداد 2 هزار نفر از دختربچه‌ها و پسر بچه‌هایی هستند که از همسر خود جدا شده و یا بیوه شده‌اند.