.
.
.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: اروپایی‌ها کم کاری کنند، گزینه‌های زیادی خواهیم داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد که ایران امیدوار است اروپایی‌ها برای ایجاد طراحی جدید برای سانتریفیوژها بر اساس وعده‌های خود همکاری کنند اما اگر آنها کم کاری کنند گزینه‌های زیادی وجود دارد ولی ایران مایل نیست آنها را انجام دهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، چهارشنبه 6 فوریه 2019، علی اکبر صالحی در گفت و گو با شبکه المیادین گفت: «ایران آماده ارائه تجربیات به کشورهای منطقه در زمینه علم و صنعت هسته‌ای و ساخت نیروگاه‌های تحقیقاتی است».

وی همکاری هسته‌ای را زمینه خوبی برای بازگشت اعتماد از دست رفته میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس دانست.

صالحی با اشاره به این که ایران آماده ارائه تجربیات به کشورهای منطقه در زمینه علم و صنعت هسته‌ای و ساخت نیروگاه‌های تحقیقاتی است، افزود: «اظهارات برخی کشورهای عربی مبنی بر غیرامن بودن نیروگاه‌های هسته‌ای ایران نادرست است و امنیت تأسیسات هسته‌ای تحت کنترل کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد».

صالحی در ادامه بیان کرد: «ایران امروز توانایی غنی سازی در هر سطح بالایی را دارد و پس از پایان توافق هسته‌ای ما قادر خواهیم بود تا سانتریفیوژهایی که می‌خواهیم را تولید کنیم».

وی با اشاره به اینکه ایران، اکنون در حال آزمایش نسل هشتم سانتریفیوژها است و این مساله پنج تا شش سال به طول می‌انجامد تصریح کرد: «فعالیت ما در چارچوب توافق هسته‌ای است که مانع فعالیت‌های تحقیقاتی در سانتریفیوژهای مدرن نمی‌شود».

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه اظهار کرد: «ایران امیدوار است که اروپایی‌ها برای ایجاد طراحی جدید برای سانتریفیوژها بر اساس وعده‌های خود همکاری کنند اما اگر آنها کم کاری کنند گزینه‌های زیادی خواهیم داشت اما ما مایل به این کار نیستیم.»

وی تاکید کرد: «محدودیت‌هایی وجود دارد که ما آنها را قبول کرده‌ایم، اما هیچ تأثیری بر سرعت توسعه صنعت هسته‌ای ما ندارد و اگر تصمیم بگیریم که به دوره قبل از برجام بازگردیم در آن زمان سطح غنی‌سازی را هر چقدر بخواهیم بالا می بریم و در صورت نبود توافق هسته‌ای در فعالیت‌های خود آزاد خواهیم بود و ممکن است در طرح‌های خود بازنگری کنیم».

صالحی در پاسخ به سوالی در رابطه با بازگشت ایران به مذاکرات هسته‌ای گفت: «سال 2013 مذاکرات سری دو جانبه در زمینه هسته‌ای میان ایران و آمریکا با درخواست آنها و با میانجی‌گری عمان برگزار شد».

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پایان به مساله لوله‌های راکتور هسته‌ای اراک پرداخت و گفت که تهران این لوله‌ها را به طور مخفیانه نخریده است بلکه این اقدام را به صورت احتیاطی در دوره مذاکرات و قبل از اجرای برجام انجام دادیم و به طرف مقابل اعلام کردیم که در صورت نقض برجام ما لوله‌های اضافی خواهیم داشت.

گفتنی است، در پی اعلام آمریکا مبنی بر خروج آن کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور امنیتی و سیاست خارجی و وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فرانسه، آلمان و انگلیس در تاریخ 15 مه 2018، در بروکسل دیدار کردند. شرکت کنندگان در این نشست تعهد خود در اجرای کامل و موثر برجام را اعلام کردند. اما پس از آن، تعلل اروپایی ها در انجام تعهدات به ویژه راه اندازی کانال مالی که تحریم های آمریکا را دور بزند، مورد انتقاد مقامات ایران به خصوص اصولگراها قرار گرفت.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، پیش از این درباره دلایل تعلل اروپایی ها نوشت: «کشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد بازنویسی برجام را ندارند اما مایلند توافق نامه جدیدی بنویسند که بر اساس آن برنامه موشکی ایران متوقف شده و توانایی این کشور برای تولید سوخت هسته‌ای به طور دائمی محدود شود».

به نوشته این روزنامه، وزارت امور خارجه آمریکا در صدد است تا حمایت اروپا را برای ارائه شروط جدید و سخت‌ تر به ایران جلب کند که به عنوان یک عمل انجام شده و تهدید وضع مجدد تحریم‌ها در صورت عدم همکاری به تهران ارائه خواهد شد.

ایران تاکنون امکان هر گونه مذاکره پشت پرده برای بازگشایی توافق هسته‌ای به دست آمده در سال 2015 را رد کرده است.