.
.
.

خواننده عرب اهوازی ممنوع الفعالیت شدنش را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مهدی یراحی، خواننده عرب اهوازی که چندی پیش قطعه ضدجنگ «پاره سنگ» را خوانده بود، دیشب در صفحه اینستاگرامیش از ممنوع الفعالیت شدن خود خبر داد.

مهدی یراحی، شامگاه سه شنبه 5 فوریه 2019، در صفحه اینستاگرامش نوشت: «اینجانب مهدی یراحی، توسط مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا اطلاع ثانوی عملا از هر گونه فعالیت رسمی هنری منع شده ام. به همین دلیل مجوزهای اجرای من در تمامی کنسرت های تهران و شهرستان ها (از جمله تور جشنواره رفاه "برفاره") لغو شده است. فارغ از تمامی خسارات مادی و معنوی تحمیل شده، قطعا بزرگترین ضایعه این محدودیت برای من، محروم ماندن از دیدار شما مخاطبان عزیز است».

پیش از این وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی «قطعه پاره سنگ» را پس از انتشار، غیرمجاز اعلام کرد و آن را متفاوت با چیزی دانست که برای آن مجوز صادر شده بود. پس از آن یراحی به تغییر دادن بخش هایی از این قطعه اعتراف کرد و آن را شیطنت نامید اما تاکید کرد که به هیچوجه از آنچه انجام داده پشیمان نیست.

وی در مصاحبه ای که با رادیوی جمهوری اسلامی داشت با گلایه از رفتار دوگانه با خوانندگان در ایران، خطاب به محمدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «ما خوانندگان صدایمان به یک اندازه قدرت ندارد. چندی پیش یکی از خوانندگان آهنگی را روانه بازار کرد که حتی مجوز برای آن نگرفته بود اما چون خواننده مستقل نبود و حامیانی داشت، وزارت ارشاد به راحتی از او می گذرد و از خطایش چشم پوشی می کند در حالی که آهنگش یک کار نژادپرستانه و ضد قومیت عرب بود و من هم که یک عرب هستم و ملیتم ایرانی است و نسبت به هر دو عرق دارم.

وی تاکید کرد: «با من فقط به خاطر اینکه یک خط از شعر را تغییر دادم این برخوردها می شود!»

در ویدیو کلیپ قطعه «پاره سنگ»، خواننده این پرسش را مطرح می کند که چرا جنگ ایران و عراق طول کشید؟! در حالی که حکومت ایران، این جنگ را «دفاع مقدس» می نامد و انتقاد کردن از آن هنجارشکنی به حساب می آید.

در اوایل ماه ژانویه 2019، همزمان با غیرمجاز شدن قطعه پاره سنگ، زمزمه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به گوش رسید اما پس از آن وی یک کنسرت اجرا کرد تا اینکه شب گذشته در فضای مجازی خبر ممنوعیت ادامه کار خود را اعلام کرد.

یراحی علاوه بر این در یکی از کنسرت هایش که در اهواز برگزار شده بود لباس کارگران شرکت گروه ملی اهواز را به تن و از اعتراضات آنها حمایت کرد.

گفتنی است، به تازگی نافرمانی از محدودیت هایی که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اهل موسیقی ایجاد می شود بیشتر شده است. علی قمصری موسیقیدان ایرانی که حاضر نشد خواننده زن را از کنسرتش حذف کند. حمید عسگری که در کنسرتش یک زن برای کمتر از یک دقیقه خواند دو فرد دیگری هستند که به دلیل رد کردن خطوط قرمز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممنوع الفعالیت شدند.