فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مرگ مشکوک سه دانشمند فضایی ایران در آستانه پرتاب ماهواره جدید به فضا

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران شامگاه یکشنبه 3 فوریه، از کشته شدن سه تن از پژوهشگران فضایی در آتش‌سوی خبر داد؛ این در حالی است که هم‌زمان گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال وجود عملیاتی برای ترور این افراد مطرح شده است.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، آذری جهرمی در حاشیه روز فناوری فضایی در جمع خبرنگاران، با بیا این‌که یک سانحه آتش‌سوزی در مرکز پژوهش‌های فضایی ایران روی داده، گفت: «در این سانحه که به دلیل آتش‌سوزی رخ داده بود سه نفر از همکاران جان خود را از دست دادند».

  او ادامه داد: «این سانحه به دلیل آتش‌سوزی در یکی از ساختمان‌های پژوهشگاه فضایی بوده ‌است».

  آذر جهرمی با ادعای این‌که به دلیل برگزاری مراسمی خاص در محل، کسی متوجه حریق مذکور نشد، گفت که در این حادثه سه نفر از افرادی که در این ساختمان مشغول فعالیت بودند جان خود را از دست دادند.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: «گزارش کامل این سانحه تاکنون اعلام نشده‌است».

  محمد جواد جهرمی اشاره‌ای به دلیل وقوع این آتش‌سوزی و همین‌طور نام یا موقعیت افرادی که در این حادثه جان باخته‌اند نکرد.

  آتش‌سوزی در پژوهشگاه فضایی رژیم ایران، هم‌زمان با انتشار خبرهایی مبنی بر عزم ایران برای پرتاب ماهواره به فضا رخ داده است.

  اسرائیل و ترور دانشمندان ایرانی

  خبر مرگ هم‌زمان سه دانشمند فضایی ایران،باعث مطرح شدن گمانه‌زنی‌هایی درباره قتل این دانشمندان از جمله توسط ایرائیل شده است.

  هم‌زمان با سخنان آذری جهرمی، ایدی کوهین روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر اسرائیلی از عملیاتی توسط نیروهای ویژه اسرائیلی خبر داد که طی آن 7 تن از «دانشمندان هسته‌ای ایران» کشته شدند.

  او نوشت: «تیم عملیات ویژه اسرائیل ساعاتی پیش عملیاتی بسیار دقیق علیه دانشمندان هسته‌‎ای ایرانی در آزمایشگاهی سری در شهر کرج انجام داد که در نتیجه آن 7 دانشمند کشته شدند».

  سخنان ایدی کوهین از سوی هیچ منبع دیگری تایید نشده، اما ماجرا یادآور ترور دانشمندان هسته‌ای ایرانی در سال‌های گذشته است.

  مجید شهریاری، مصطفی احمدی روشن، مسعود علی محمدی و داریوش رضایی نژاد، دانشمندان هسته‌ای هستند که در سال‌های گذشته در ایران ترور شدند.

  مقام‌های ایرانی اسرائیل را به دست داشتن در این ترور‌ها متهم کردند. برخی رسانه‌های اروپایی هم این مساله را تایید کردند.

  از جمله روزنامه انگلیسی زبان ایندیپندنت در مقاله‌ای تحت عنوان «کشنده‌ترین ترورکنندگان جهان» از موساد با نام «ماشین قاتل بی‌رحم اسرائیل» نام برده‌است و با برشمردن ترورها گفته‌است که «در همه این ترورها امضای سرویس مخفی اسرائیل دیده می‌شود».

  ایران و پرتاب ماهواره

  در روزهای اخیر آذر جهرمی از عزم ایران برای پرتاب ماهواره «دوستی» خبر داده بود. این تلاش پس از شکست دو هفته پیش ایران برای پرتاب یک ماهواره بود.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران یکشنبه از پرتاب ماهواره دوستی دانشگاه شریف به فضا در هفته‌های پیش‌رو خبر داد و گفت: زمان دقیق پرتاب ماهواره دوستی را وزارت دفاع اعلام خواهد کرد و پرتاب آن بزودی صدای ایرانیان را در فضا طنین‌انداز خواهد کرد.

  آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران سه‌شنبه 15 ژانویه از شکست اقدام ایران در پرتاب ماهواره به فضا خبر داده بود.

  آذری جهرمی در حسار کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «خبر خوب طلب شما. بامداد امروز با وزرای ارتباطات دولتهای هشتم تا دوازدهم به پایگاه فضایی امام خمینی رفتیم».

  وی افزود: «ماهواره بر با طی دو مرحله موفق، در مرحله سوم به سرعت کافی نرسید و پیام در مدار آرام نگرفت».

  وزیر ارتباطات ایران افزود: «ماهواره دوستی در انتظار حضور در مدار است. با جوانان عزم کردیم مجدد بسازیم».

  بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل ایران را به دروغگویی درباره پرتاب ماهواره فضایی متهم کرد و گفت هدف ایران «آزمایش مرحله نخست موشک قاره‌پیما بر خلاف همه توافق‌ها» بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران