.
.
.

دادگاه فعالان محیط زیست غیرعلنی برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دومین جلسه محاکمه هشت متهم به جاسوسی در پرونده معروف به «فعالان محیط زیست» به صورت غیرعلنی در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، شنبه 2 فوریه 2019، در دومین جلسه محاکمه هشت متهم جاسوسی از مراکز نظامی کشور که به ریاست ابوالقاسم صلواتی و با حضور مستشار دادگاه برگزار شد، وکلای تعیینی متهمان نیز حضور داشتند و نماینده دادستان تهران در ادامه بخش دیگری از کیفرخواست پرونده را قرائت کرد.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران به تازگی از برگزاری دادگاه متهمان پرونده محیط زیست خبر داده بود که اولین جلسه دادگاه این افراد چهارشنبه به صورت غیرعلنی برگزار شد.

پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، هشت متهم دارد که برای چهار نفر به اتهام افساد فی الارض، سه نفر به اتهام جاسوسی و یک نفر هم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، کیفرخواست صادر شده است. اتهام چهار متهم این پرونده در ابتدا جاسوسی بود که بعد به افساد فی الارض تغییر کرد.

محمد حسین آقاسی، وکیل چند فعال محیط زیستی بازداشتی پیشتر به ایرنا گفته بود که شعبه بازپرسی در پرونده «سام رجبی» یکی از بازداشتی ها، در خصوص اتهام جاسوسی قرار منع تعقیب صادر کرده و اتهام او به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی تغییر کرده است.
وی افزود: «دادگاه در حالی که من وکالت سام رجبی را به عهده دارم و از طرف موکلم، عزل نشده ام، اجازه ورود مرا به دادگاه نداد.

شعبه 15 دادگاه انقلاب بدون اینکه موکلم مرا عزل کند از حضور من در دادگاه خودداری کرد و دادگاه با حضور وکلای مورد تایید قوه قضاییه برگزار شد.

در جلسه دادگاه امروز سه وکیل از بین وکلای مورد تایید رئیس قوه قضاییه و مشمول ماده ماده 48 آیین دادسری کیفری شامل رضا جعفری، بیگی و حسینی -از قضات بازنشسته- حضور داشتند. غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه 20 آبان 1397 در یکصد و سی و سومین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در خصوص پرونده فعالان محیط‌ زیست و تغییر عنوان اتهامی تعدادی از متهمان از جاسوسی به افساد فی الارض گفت: باید توضیح دهم که کیفرخواست آنها تغییر نکرد بلکه عنوان آن تغییر کرد. اینکه در یک پرونده کیفرخواست چیزی باشد و بعد عنوان کیفرخواست تغییر کند موضوع جدیدی نیست و تغییر عنوان اتهامی مسئله تازه و بعیدی به شمار نمی رود.

وی افزود: عنوان اولیه اتهامی این افراد جاسوسی بود و طبق ماده 286 قانون مجازات اسلامی برخی جاسوسی‌ها می‌تواند تا افساد فی الارض هم پیش برود. این آقایان ادعاهایی می‌کردند و برخی نهادها می‌گفتند که آنها جاسوس نیستند و برخی افراد هم می‌گفتند جاسوس هستند که گزارش آن برای ستاد کل نیروهای مسلح ارسال شد و ابزار و آلات آنها هم مورد بررسی قرار گرفت و سوال شد که ابزار و وسایل آنها برای چه کاری استفاده می‌شود.

معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: بر اساس گزارش تکمیلی کارشناسان ستاد کل نیروهای مسلح و اعترافات متهمان و همچنین ارزیابی خسارت‌هایی که از این بابت وارد شده بود، این افراد مشمول ماده 286 قانون مجازات اسلامی شناخته شدند.

کاظم حسینی، وکیل مدافع چند تن از متهمان پرونده محیط زیست نیز در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا اظهار کرد: در جلسه امروز کیفرخواست توسط نماینده دادستان قرائت شد اما همچنان بخشی از آن باقیمانده که به جلسه بعدی موکول شده است.

این وکیل دادگستری افزود: زمان جلسه بعدی از سوی دادگاه اعلام نشد و تاریخ برگزاری آن مشخص نیست ولی دادگاه اعلام کرد متعاقبا زمان جلسه سوم را اعلام می کند.

گفتنی است، قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 درباره جرم انگاری افساد فی الارض در ماده 286 چنین آورده است: «هرکس به طور گسترده، مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور، احراق و تخریب، پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آنها گردد به گونه ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع گردد مفسد فی الارض محسوب و به اعدام محکوم می گردد».

همچنین قانون مجازات اسلامی در موارد: قانون مبارزه با مواد مخدر، قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری، قانون اخلال گران اقتصادی، قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح، قانون مجازات عبوردهندگان از مرزها، قانون تشدید مجازات جاعلان اسکناس، قانون تشدید مجازات محتکران و گرانفروشان، قانون مجازات فعالیت کنندگان در امور سمعی بصری، قانون مبارزه با قاچاق انسان، به افساد فی الارض اشاره می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم