.
.
.

تاكيد مجدد ایران بر حمايت از دولت «مادورو» در ونزوئلا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز شنبه 2 فوریه هنگام دریافت استوارنامه «کارلوس آنتونیو آلکا لاکوردونس» سفیر جدید جمهوری ونزوئلا گفت: «ما پشتیبان دولت قانونی نیکولاس مادورو هستیم و معتقدیم که مردم ونزوئلا با وحدت و ایستادگی در کنار دولت، این توطئه را نیز مانند توطئه‌های قبلی خنثی خواهند کرد».

ونزوئلا طی روزهای گذشته با تحولات سیاسی مهمی روبرو بود. خوآن گوآیدو رئیس پارلمان ونزوئلا در تاریخ 23 ژانویه به دنبال تظاهرات گسترده ضد دولتی در «کاراکاس»، خود را «رئیس جمهوری موقت» این کشور اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران، روحانی در دیدار با سفیر جدید ونزوئلا گفت:«اتحاد ملت ونزوئلا با دولت قانونی این کشور بسیار مهم است و در این توطئه جدید ملت ونزوئلا پیروز شده و به آمریکایی ها نشان خواهند داد که حق مداخله در امور کشور خود را نمی دهند».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از سخنان «خوان گوآیدو» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت می‌شناسم».

اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی نیز از خوان گوایدو حمایت کردند.

اتحادیه اروپا با تعیین ضرب‌الاجلی اعلام کرده که اگر طی 8 روز، تاریخی برای انتخابات جدید در ونزوئلا اعلام نشود، خوآن گوآیدو رئیس شورای ملی این کشور را به عنوان "رئیس جمهور" به رسمیت خواهند شناخت.

روز پنجشنبه گذشته پارلمان اروپا، خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به‌عنوان «رئیس جمهور موقت» این کشور به رسمیت شناخت. در مقابل ترکیه، مکزیک، روسیه، کوبا، ایران و چین از مادورو حمایت کرده‌اند.