مصاحبه: دلایل پایین آمدن رتبه ایران در جدول «شفافیت بین‌المللی» چیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایران در گزارش تازه «شفافیت بین‌المللی» سال 2018 به رتبه 138 در میان 180 کشور جهان، سقوط کرده است.

این بدترین رتبه ایران طی چند سال اخیر است که نشان می دهد این کشور از نظر فساد مالی، گسترش و مقابله با آن، در وضعیت بدتری نسبت به سال‌های گذشته قرار دارد.

دکتر رضا پرچی زاده ، تحلیلگر سیاسی مسائل ایران در مصاحبه با بخش فارسی «العربیه»، در این رابطه ، گفت «مساله عدم وجود شفافیت مالی فقط محدود به مسائل مالی و اقتصادی در ایران نمی شود بلكه علت اصلى اين رتبه بندى، رفتار حکومت جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های داخلی و بین المللی است».

شاخص ایران در سال 2018 میلادی 28 در نظر گرفته شده‌است. در سال 2017 این شاخص برای ایران 30 بود. در سال 2016 شاخص 29 بود و یک سال پیش از آن هم ایران شاخص 27 را به خود اختصاص داد.

پرچی زاده معتقد است «رژیم جمهوری اسلامی به دلیل ماهیت و اهداف ایدئولوژیک‌اش با شفافیت مالی تضاد نهادینه دارد و دشمنی ذاتی این رژیم با نظم لیبرال و تلاش چهل‌ساله‌اش برای بر هم ریختن آن، رژیم را به گونه‌ای انزواطلبی سوق داده که عموما تحت عناوین پرطمطراقی همچون «استقلال» و «خودکفایی» و «خوداتکایی» از آن یاد می‌کند».

اين تحلیلگر سیاسی آن‌چه را «انزواطلبیِ خودخواستهٔ رژیم» توصیف کرده باعث «شدت آلودگی مالی و اقتصادی» تلقى كرده و معتقد است: «برای مقابله با نظم جهانی لیبرال که ایالات متحدهٔ آمریکا آن را رهبری می‌کند، رژیم جمهوری اسلامی نیاز دارد در درجهٔ اول به تامین مالی امور روزمرهٔ خود و سپس به تامین مالی تروریسم، جنگ، و جاسوسی بپردازد».

به گفته او «این روند رژیم را مجبور کرده از روش‌های نامتعارف دست به تامین سرمایه استفاده کند. از این رو اقدام به جا انداختن ساز و کارهای اقتصادی در داخل و خارج از ایران می‌کند که نه به مردم ایران پاسخگو هستند و نه به نهادهای بین‌المللی. شبکه‌های پولشویی، قاچاق مواد مخدر و اجناس گرانبها، و حتی قاچاق انسان در این زمره قرار دارند».

پرچی زاده در نتیجه گیری خود به این نکته اشاره می کند که «عدم شفافیت مالی رژیم را نباید فقط در چارچوب امور اقتصادی دید».

او در پایان گفت: «این عدم شفافیت مالی و فساد اقتصادی در حقیقت امری است که ریشه‌ای عمیق در ایدئولوژی و رویکرد سیاسی رژیم جمهوری اسلامی دارد و گسترهٔ بزرگی از پدیده‌ها همچون حقوق بشر، دموکراسی، و تروریسم را شامل می‌شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید