فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یک نماینده مجلس ایران خواستار پایان حصر در آستانه چهل سالگی انقلاب شد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  یک عضو مرکزی هیأت رئیسه فراکسیون امید در نطق میان دستور خود خواهان آزادی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از حصر خانگی شد.

  بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، دوشنبه 8 بهمن، در جلسه علنی مجلس ایران، قاسم میرزایی نیکو در نطق میان دستور خود خواستار آزادی محصوران شد و اظهار کرد: «با توجه به این که در دهه فاطمیه قرار داریم بهتر است به این مناسبت ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افرادی که د‌ر حصر هستند هم آزاد شوند؛ چرا که دو نفر از آنها سید هستند و حتی به این د‌لیل هم که شده آنها ر‌ا آزاد کنید».

  نماینده مردم دماوند تاکید کرد: «میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی باید آزاد شوند».

  در این هنگام یکی از نمایندگان فریاد زد «به جای فکردن به مسائل معیشتی مردم، یک نماینده اصلاح‌طلب دغدغه رفع حصر ر‌ا د‌ارد».

  هنگامی که میرزایی نیکو نام محصوران را بر زبان آورد، تعدادی از نمایندگان اصولگرا از جمله مجتبی ذالنوز و جواد کریمی قدوسی به جایگاه هیأت رئیسه رفتند و با علی لاریجانی صحبت کردند و خواهان تذکر بودند.

  حصر فعلاً برقرار است

  عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، در گفت‌وگویی رادیویی درباره پرونده حصر، سه شنبه 9 بهمن، گفت: «پرونده در دبیرخانه شورای امنیت ملی است و اطلاع رسانی با ما نیست اما اصل حصر فعلاً برقرار است».

  حبس خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از اوایل اسفند 1389 آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

  پیش از این دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با انتشار نامه‌ای که 23 مهر 1396 در رسانه ها منتشر شد، خطاب به مراجع و علمای «حوزه‌های علمیه و مدارس دینی در جهان اسلام» نسبت به سلامتی والدین خود ابراز نگرانی کردند.

  در بخش دیگری از نامه، دختران آقای موسوی و خانم رهنورد با اشاره به اینکه پدر و مادرشان «در خانه خودشان اسیرند» می‌گویند: «در خیابان پاستور با نصب موانع امنیتی و میله‌ها، خانه که محل سکنا است، تبدیل به زندان بی‌قانون و بی‌نظارتی شده و زندانبانان از لایه‌های مختلف با نیت‌ها و برنامه‌های مکتوم و مبهم در آن رفت و آمد دارند».

  دختران رهبران جنبش اعتراضی انتخابات سال 1388 می افزایند که «مرگ تدریجی» والدینشان «برنامه‌ی عده‌ای و نیز راه حل آسان منتخب، برای عده‌ای دیگر شده تا به جای حل این مشکل غیرقابل انکار، به انتظار آن بنشینند و بعد هم با هزار ترفند از مسئولیت آن بگریزند».

  بر اساس گزارش سایت جماران نیز که در 27 دی 1397، منتشر شد، زهرا موسوی، فرزند میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با بیان اینکه در مقایسه با گزارش قبلی از خود، در حصر تغییرات ویژه ای رخ نداده است، در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: «دو در که با فاصله چند متر بر سر در کوچه نصب شده، همچنان باقی است. این درها قفل بوده و هنگام مراجعه خانواده برای ملاقات توسط ماموران باز می شود».

  وی در ادامه با بیان اینکه کلید درب های ورودی خانه در دست ساکنین نیست افزود: «بخش شوفاژخانه داخل زیرزمین، در و راه پله پشتی خانه که با یک در چوبی از محیط مسکونی منزل مجزا شده و نیز پشت بام در دست ماموران است».

  وی همچنین به نصب دوربین هایی در فضای بن بست و حیاط داخل خانه اشاره کرد و افزود: «وجود سایر وسایل اطلاعاتی نظارتی نیز همچنان باقیست».

  زهرا موسوی در خصوص ارتباط تلفنی با پدر و مادر خود نوشته است: «ارتباط تلفنی در چند ماه اخیر امکان پذیر بوده اما یک مامور واسطه ی هر گونه تماس تلفنی دختران و محصورین است».

  وی با اشاره به گزارش قبلی خود در خصوص اجازه دیدار پدر و مادرش با اقوام درجه یک تحت نظر و تصمیم گیری ماموران اضافه کرد: «تاکنون پیشنهاد و یا ابلاغی برای آزادی رفتن به منزل هیچ کدام از دوستان داده نشده تا در مورد رد یا قبول آن توسط محصورین تصمیم گیری ‌شود».

  زهرا موسوی در مورد سلامتی پدر و مادرش هم اظهار کرد: «سلامت محصوران توسط پزشکان با حضور ماموران تحت نظارت و بررسی است و اکنون در سلامتند».

  با اینکه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دوران مبارزات انتخاباتی وعده داده بود به موضوع حصر رسیدگی کند اما تا کنون این وعده عملی نشده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران