فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ايران: توافق‌نامه‌های بانکی «بسیار مهمی» با سوریه منعقد کردیم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری ایران دوشنبه 28 ژانویه، از انعقاد توافق بانکی «بسیار مهم» با سوریه خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، جهانگیری همچنین گفت که ایران در بازسازی نیروگاه‌های برق در سراسر سوریه یاری خواهد رساند و نیروگاه جدید برق در استان لاذقیه خواهد ساخت.

  این سخنان در جریان سفر جهانگیری به دمشق پایتخت سوریه مطرح شده است.

  بنا بر این گزارش، دو طرف ایرانی و سوری در جریان این سفر، تعدادی یادداشت تفاهم امضا کردند.

  به گفته عماد خمیس نخست‌وزیر نظام سوریه، کشورش و ایران، توافق‌نامه همکاری اقتصادی بلندمدتی امضا کردند که شامل صنعت، تجارت و کشاورزی می‌شود.

  مقام‌های مسئول می‌گویند که توافق‌های امضا شده، شامل بخش‌های آموزش، اسکان، خدمات عمومی، راه‌آهن و سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر می‌شود. روزنامه سوری «الوطن» در این باره نوشت که 11 یادداشت تفاهم همکاری در زمینه های مختلف میان دو کشور امضاء شد.

  بنا بر این گزارش این تفاهم نامه‌ها در زمینه‌های «اقتصادی، علمی، فرهنگی، زیرساختی و خدماتی و سرمایه گذاری و مسکن بود».

  روزنامه سوری الوطن ادامه داد: «این تفاهم نامه ها شامل یادداشت تفاهم هایی میان وزارت اقتصاد ، وزارت خارجه سوریه، وزارت صنایع و معادن و تجارت و موسسات ایرانی و سوری در زمینه حمل و نقل ریلی و نیز تفاهم نامه‌هایی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در سوریه و همکاری اطلاعاتی در زمینه پولشویی و تامین مالی تروریسم است».

  هنوز جزئیات این توافق‌ها مشخص نیست اما این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که ایران تحت تحریم‌های ایالات متحدهآمریکا قرار دارد. بانک مرکزی، صنعت انرژی و حمل و نقل ایران، جزو بخش‌هایی است که مشمول تحریم شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران