.
.
.

سیل وارد شهر حویزه شد

دو سیل‌بند دشت آزادگان در ایران شکست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان از شکسته شدن سیل‌بند روستای آلبوعفری در شهرستان دشت آزادگان و سیل‌بند شهر رفیع در شهرستان حویزه خبر داد تا حدی که آب در شهر جاری شده، اما شهروندان برای تخلیه مقاومت می‌کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، دوشنبه 28 ژانویه، صادق سلامت اظهار کرد: «صبح امروز، سیل‌بند روستای آلبوعفری در شهرستان دشت آزادگان شکسته شد که تلاش برای ترمیم سیل بند با امکانات موجود ادامه دارد. اکنون آب وارد روستا شده است».

وی افزود: «برای استقرار اردوگاه اسکان اضطراری، چادرهای امدادی به این منطقه ارسال شده است».

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: «همچنین سیل‌بند شهر رفیع در شهرستان حویزه شکسته شده و آب در شهر جاری شده است اما اهالی شهر برای تخلیه مقاومت می‌کنند. برای ایجاد اردوگاه اسکان اضطراری نیز چادرهای امدادی به منطقه ارسال شده است.»

سلامت بیان کرد: «یک اردوگاه اسکان اضطراری با ظرفیت 250 نفر در روستای سیدخلف شهرستان شوش برپا شده است. همچنین با توجه به تخلیه روستای چم کنار شوشتر، یک اردوگاه اسکان اضطراری با ظرفیت 250 نفر در نزدیکی این روستا در منطقه امن ایجاد شده است».

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان تصریح کرد: «نیروهای امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان در سایر روستاها در حال ارزیابی هستند».

گفتنی است در سال 1395 نیز در روستاهای اطراف اهواز سیل جاری شد. کیامرث حاجی زاده، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان در این باره به ایرنا گفت: «میزان خسارت اخیر بارندگی شدید و آبگرفتگی زمین های کشاورزی و تاسیسات زیربنایی در برخی مناطق خوزستان بیش از چهار هزار و 800 میلیارد ریال برآورد اولیه شده است».

وی افزود: «با توجه به اینکه بیشتر سیل بندها قدمت زیادی دارند با ایجاد منافذی که توسط کشاورزان برای برداشت آب ایجاد شده است، در زمان بروز سیلاب و افزایش سطح آب رودخانه ها دچار خسارت و تخریب می شوند».

حاجی زاده تصریح کرد: «در سال 1395 بالغ بر 9 هزار میلیارد ریال با رهاسازی آب از سد دز به برخی مناطق خوزستان خسارت وارد شد و سیل بندها در شوش و روستاهای آن و روستاهای شوشتر و باوی و بخش مرکزی اهواز به کلی از بین رفت».

وی بیان کرد: «اعتباری برای بازسازی سیل بندها در خوزستان داده نشد و لایروبی رودخانه برای جلوگیری از بروز سیلاب باید به درستی انجام شود». وی درادامه با اشاره به رهاسازی آب از سد دز گفت: «سازمان آب و برق باید برای جلوگیری از بروز سیلاب، رهاسازی آب از سد را مدیریت کند».

وی گفت: «برخی از روستاهای شوشتر با رهاسازی آب از سد دز دچار آبگرفتگی شدند که رفع آبگرفتگی آنها در حال انجام است و ایمن سازی روستاهای شاوورو شوش نیز در حال انجام است. افزایش دبی رودخانه ها ناشی از رهاسازی آب سدهای کرخه و دز خوزستان در روزهای گذشته سبب بالا آمدن آب در آنها شده به گونه ای که اکنون 18 روستای خوزستان در محاصره سیلاب قرار گرفته اند. در سال 1395 نیز بیش از 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی و 36 روستای این شهرستان پس از رهاسازی آب از سد دز دچار سیلاب شدند و به زیر آب رفتند.