.
.
.

کنوانسیون پالرمو در ایران «نیرنگ ظریف آمریکا» خوانده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تعدادی از روحانیون و طلاب حوزه علمیه قم در مخالفت با لوایح FATF و پالرمو تجمع کرده و در کنایه‌ای مستقیم به جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، کنوانسیون پالرمو را «نیرنگ ظریف آمریکا» خواندند.

همزمان با جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران برای بررسی لوایح FATF و پالرمو (کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی)، تعدادی از روحانیون و طلاب حوزه علمیه دست به تجمع اعتراض‌آمیز زدند. در تصاویری که از این اعتراضات منتشر شده، یکی از طلاب پلاکاردی را در دست دارد که روی آن نوشته شده «پالرمو دست چدنی با روکش نیرنگ ظریف آمریکاست». شیوه نوشتن واژه «ظریف» در این پلاکارد به وضوح نشان می‌دهد که این پلاکارد کنایه‌ای به جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران است.

اتهام ارتباط جواد ظریف با آمریکا موضوع جدیدی نیست. این موضوع بارها و به ویژه پس از توافق هسته‌ای برجام که میان ایران و کشورهای پنج به علاوه یک امضاء شد، بارها مطرح شد. در به سرانجام رسیدن این توافق، جواد ظریف از طرف ایران نقش اصلی را ایفا کرد. البته ظریف بعدها در مجلس ایران گفت که «من اعتراف می‌کنم اشتباه کردم» و «این اشتباه بزرگی بوده که من کرده‌ام».

در دست داشتن پلاکاردهایی با شعارهای تند از سوی روحانیون و طلاب حوزه علمیه قم نیز امری مسبوق به سابقه است. در آگوست 2018 نیز تعدادی از روحانیون و طلاب در تجمع اعتراضی که آن را « مطالبه عدالت اقتصادی» نامیده بودند، پلاکاردهایی با شعار «ای آنکه مذکراه شعارت، استخر فرح در انتظارت» در دست گرفته و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران را به دچار شدن به سرنوشت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت و مرگ در استخر موسوم به استخر فرح تهدید کردند.هاشمی رفسنجانی در ژانویه 2017 در این استخر درگذشت.